29.05.2024

Budimex i Mostostal Kraków z nagrodą TopBuilder 2024

Udostępnij artykuł

Po raz kolejny Budimex zdobywa nagrodę TopBuilder za swoją realizację. Podczas uroczystej gali w siedzibie Stowarzyszenie Architektów Polskich do kolekcji nagród firmy trafiła statuetka TopBuilder 2024 za wybudowanie Dworca Metropolitalnego w Lublinie.

Zrealizowana przez Budimex i Mostostal Kraków inwestycja w Lublinie to nowoczesny hub komunikacyjny, największy zarówno w samym mieście, jak i regionie. Nowy dworzec integruje komunikację miejską z pozamiejskim transportem autobusowym i busowym oraz obsługuje transport kolejowy. Łączna powierzchnia użytkowa dworca to ponad 18 tys. m2 z garażem typu „Park&Ride” mogącym pomieścić 174 samochody, wyposażonym
w ładowarki dla pojazdów elektrycznych.

Obiekt posiada ciekawe rozwiązania architektoniczne, takie jak okazałe słupy przypominające gałęzie drzew czy fasada tworząca wrażenie dwóch osobnych budynków ukrytych w jej wnętrzu. Uwagę zwraca również dach w formie tarasu widokowego. Przestrzeń tą przeznaczono dla oczekujących pasażerów, którzy mogą korzystać z traktów spacerowych oraz z zaaranżowanych dla nich punktów rekreacyjnych. Z myślą o najmłodszych wykonano także plac zabaw wraz z parkiem linowym.

W ramach kontraktu Budimex wykonał także prace drogowe. Zrealizowano przebudowę ulic wykonując 18,7 tys. m2 nawierzchni bitumicznej
oraz 26,2 tys. m2 z kostki granitowej i płyt kamiennych.

Czerpiemy ogromną satysfakcję z realizacji tego nietuzinkowego projektu, który pozwolił nam na zaimplementowanie doświadczeń zdobytych nie tylko Polsce, ale także zagranicą – mówi Andrzej Schmalenberg, Dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego Południe w Budimex SA.

Realizując nagrodzoną inwestycję wykorzystaliśmy technologie unikatowe na skalę światową. Mam tu na myśli na przykład zadaszenie peronów, które jednocześnie jest najwyższej klasy instalacją fotowoltaiczną. Takie właśnie projekty, gdzie nie tylko możemy rozwijać sprawdzone pomysły, ale również wprowadzać coś zupełnie nowatorskiego, dają nam najwięcej satysfakcji – dodaje Andrzej Schmalenberg.

TopBuilder to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym. To wyróżnienie za najwyższej jakości produkty: nowości i innowacje, w tym sprawdzone rozwiązania materiałowe, technologiczne oraz konstrukcyjne. Kapituła docenia także prace projektowe i wykonawcze oraz nowoczesne narzędzia usprawniające zarządzanie firmami i projektami. Oceniane są również obiekty budowlane wyróżniające się wysoką jakością projektowanej architektury, często ponadczasową formą, rzetelnością wykonania, wymagające wysokich kwalifikacji oraz specjalizacji branżowej, o gwarantowanej certyfikatami jakości zastosowanych w obiektach nowoczesnych materiałów i interesujących rozwiązań proekologicznych.

W 2023 roku Budimex zdobył nagrodę TopBuilder za modernizację linii kolejowej E-59 na odcinku Rokietnica – Wronki. Z kolei w 2022 roku Budimex za realizację Centrum Badań i Rozwoju PKN Orlen w Płocku. Rok wcześniej firma otrzymała statuetkę za modernizację linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin.

Pobierz plik - obrazek

2024 05 29 Budimex Otrzymal Prestizowa Nagrode Topbuilder 2024 Za Wybudowanie Dworca Metropolitalnego W Lublinie