24.05.2024

Budimex podpisał umowę na budowę pierwszego ‎odcinka S10 na Pomorzu Zachodnim

Udostępnij artykuł

Budimex wybuduje drogę ekspresową S10 na odcinku Piecnik – Wałcz Zachód. Inwestycja na trasie od Szczecina do Piły zostanie wykonana w formule „Zaprojektuj i Buduj”, a wartość kontraktu wyniesie 552 mln zł brutto. To pierwsza z podpisanych umów – Budimex łącznie złożył oferty dla pięciu kluczowych odcinków drogi S10, których łączna wartość wyniosła ponad 2,8 mld zł brutto.

24 maja 2024 r. Budimex podpisał umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad z Oddziałem w Szczecinie na wykonanie pierwszego odcinka drogi ekspresowej S10 na Pomorzu Zachodnim. Kontrakt obejmuje 16-kilometrową trasę od węzła Piecnik do węzła Wałcz Zachód (bez węzła). Oferty Budimeksu przy tym projekcie dotyczą 5 kluczowych odcinków drogi ekspresowej S10, a ich łączna długość wynosi 74 kilometry, co stanowi ponad 70% długości nowej trasy ekspresowej ze Stargardu Szczecińskiego do Piły. Wartość ofert Budimeksu wynosi ponad 2,8 mld zł brutto.

Ekspresowe połączenie Zachodniego Pomorza z centrum Polski 

Droga ekspresowa S10 będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Decyzja środowiskowa, wydana w lipcu ubiegłego roku, jest ostateczna i określiła przebieg trasy. Nowa S10 ominie miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, takie jak Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Trasa połączy się z obwodnicą Wałcza i będzie biegła na południe od obecnej DK10. Odcinek Stargard – Piła zakończy się na węźle Piła Północ, gdzie S10 połączy się z S11. Na trasie powstanie jedenaście węzłów drogowych, pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych oraz dwa Obwody Utrzymania Drogi.

Oferty Budimeksu aż na 5 kluczowych odcinków drogi ekspresowej S10 Szczecin – Piła zostały uznane za najkorzystniejsze przez zamawiającego. Realizacja kontraktu ze względu na ilość odcinków jest niewątpliwie wyzwaniem, ale mamy duże i dobrze udokumentowane portfolio realizacji nawet bardzo złożonych kontraktów obejmujących infrastrukturę drogową. Cieszymy się, że kolejny raz nasze zdobyte przez lata doświadczenie i profesjonalizm, zostały docenione przez zamawiającego przy ambitnym projekcie drogowym” – Artur Popko, Prezes Budimex SA. Budimex zrealizował z sukcesem w ostatnim czasie istotne inwestycje drogowe w województwie, m.in obwodnicę Przecławia i Warzymic, odcinki trasy S3 i trasy S11 z Koszalina do Piły – dodaje Prezes Budimeksu.

Droga S10, o długości około 410 km, będzie łączyła Szczecin z aglomeracją warszawską, przebiegając przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń. Realizacja brakujących odcinków jest zapisana w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. S10 stworzy bezpośrednie połączenie między regionami Pomorza Zachodniego, północnej Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza, oferując alternatywny wobec autostrady A2 szlak transportowy z centrum kraju na północny zachód.

Umowa na odcinek Piecnik – Wałcz Zachód oprócz budowy 16 kilometrów drogi ekspresowej i węzła drogowego Piecnik przewiduje przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą ekspresową, budowę jezdni dodatkowych, przejść dla pieszych i rowerzystów oraz obiektów inżynierskich. Zakres inwestycji obejmuje również miedzy innymi zaprojektowanie systemu odwodnienia terenu, plan wzmocnienia podłoża gruntownego czy zapewnienia stateczności skarp wokół drogi.

Budimex to jeden w największych w Polsce generalnych wykonawców dróg i autostrad. Od ponad dwóch dekad firma buduje rocznie kilkaset kilometrów autostrad, dróg ekspresowych, lokalnych i obwodnic.

Pobierz plik - obrazek

2024 05 24 Budimex Podpisal Umowe Na Budowe Pierwszego Odcinka S10 Na Pomorzu Zachodnim Ip