08.03.2024

Budimex z kolejnym kontraktem w Czechach

Udostępnij artykuł

Dyrekcja Dróg i Autostrad Republiki Czeskiej (RSD) wybrała ofertę Budimex, jako najkorzystniejszą w ‎postępowaniu przetargowym na budowę 7,6-kilometrowego odcinka autostrady D35 z Džbánova do Litomyšla. 7 marca strony podpisały umowę o wartości 641 mln zł (3 423 mln KCZ). W ramach kontraktu powstanie łącznie 147 obiektów budowalnych, w tym mosty, wiadukty, estakady i 6,3 km ekranów dźwiękochłonnych. Przebudowanych zostanie także około 16 km dróg lokalnych. Budowa odcinka ma zakończyć się w 2027 roku.

Realizowany przez polską firmę odcinek jest częścią przyszłej autostrady D35 – alternatywnej drogi dla zatłoczonej autostrady D1 oraz ważnej części systemu transportowego i sieci drogowej Republiki Czeskiej. D35 stanowi północne połączenie Czech i Moraw oraz pełni duże znaczenie w ruchu międzynarodowym.

– Wybranie naszej oferty wzmacnia pozycję Budimeksu na rynku czeskim, gdzie w ciągu ostatnich 2 lat złożyliśmy ponad 30 ofert na łączną sumę 65 mld koron. Budowa tak ważnego dla krajowej sieci dróg odcinka to także doskonała okazja na przeniesienie za granicę naszego know-how oraz najlepszych praktyk, zdobytych podczas realizacji setek kilometrów autostrad w Polsce – mówi Artur Popko, Prezes Zarządu Budimex SA.

Trasa budowy odcinka, mającej rozpocząć się na początku II kwartału 2024, rozpoczyna się za węzłem Džbánov, gdzie łączy się z poprzednim odcinkiem tej autostrady D35 Vysoké Mýto – Džbánov. Następnie przebiega przez rozproszoną zabudowę na południe od istniejącej drogi I/35, a po jej przecięciu biegnie po północno-zachodniej stronie Litomyšla i łączy się z odcinkiem autostrady D35 Litomyšl – Janov.

W ramach prac Budimex wybuduje główny odcinek drogi o długości 7 589 metrów ‎oraz 9 obiektów mostowych o łącznej długości 1 137 metrów (w tym dwie ‎estakady). Rozwiązane zostaną kolizje z drogami lokalnymi oraz istniejącą ‎infrastrukturą podziemną i naziemną (kolizje elektryczne, gazowe)‎.

Pierwszym krokiem po podpisaniu umowy jest przejęcie placu budowy, następnie zaprojektowanie inwestycji i zaakceptowanie jej z klientem. Do współpracy wybraliśmy sprawdzone czeskie firmy. Biorąc pod uwagę skalę naszej działalności na rynku, opieramy się także na zasobach własnych, ale stale poszukujemy partnerów budowlanych – mówi Krzysztof Sokołowski, Country Manager w Budimeksie.

To kolejny przetarg, w którym polski generalny wykonawca został doceniony na rynku czeskim. W grudniu 2023 r. Budimex zawarł kontrakt na budowę polderu w miejscowości Kutrin. W ramach umowy na sumę 113 mln zł wybudowany zostanie suchy zbiornik retencyjny oraz zapora o długości 146 i wysokości 17,8 metrów. Firma czeka także na podpisanie umowy na wykonanie 21-kilometrowego odcinka drogi D11 z czeskiego Trutnova do granicy z Polską.

W ostatnim czasie Budimex znacząco przyspieszył ekspansję na rynki zagraniczne. Polski generalny wykonawca od lat z powodzeniem realizuje kontakty w Niemczech oraz na Słowacji. W grudniu firma podpisała pierwszy kontrakt na Łotwie, gdzie w ramach międzynarodowego konsorcjum wybuduje 230-kilometrowy odcinek linii kolejowej Rail Baltica o wartości 16 mld złotych.

Pobierz plik - obrazek

Budimex Z Kolejnym Kontraktem W Czechach 08032024