15.06.2021

Budimex has completed the Research and Development Centre of PKN Orlen in Płock

Share article

Siedem tysięcy sto metrów sześciennych betonu, 180 kilometrów okablowania, 750 ton stali zbrojeniowej oraz 22 kilometry rurociągów. Budimex zakończył prace i przekazał inwestorowi PKN ORLEN, Centrum Badawczo–Rozwojowe. Wartość   kontraktu to ok. 167 mln zł netto.

Umowę z inwestorem podpisano w kwietniu 2019. Inwestycja realizowana była w formule EPC (ang. engineering, procurement, construction). Zadaniem Budimeksu poza projektem, było również zbudowanie, a także wyposażenie budynków Centrum „pod klucz” wraz z uruchomieniem dostarczonego sprzętu, m.in. aparatury pomiarowej i laboratoryjnej. Zadaniem CBR w Płocku będą działania na rzecz rozwoju przemysłu rafineryjno–petrochemicznego, wdrażania nowych rozwiązań technicznych oraz prowadzenia prac nad nowymi technologiami i produktami. Centrum zajmie się też usprawnianiem i optymalizacją realizowanych już procesów.

– Zgodnie z oczekiwaniami inwestora oraz w związku z pełnionymi funkcjami, kompleks budynków wchodzących w skład CBR musiał zostać dostosowany do specyfiki badawczej przemysłu rafineryjno–petrochemicznego oraz spełniać najwyższe wymogi budowlane. Budimex jako generalny wykonawca z ogromnym doświadczeniem, sprostał wszystkim oczekiwaniom technologicznym i terminowym inwestora. Dowodem skali realizowanego przedsięwzięcia są ogromne nakłady materiałowe, wykorzystane do budowy obiektu – do jego wykonania użyto 750 ton stali – to 3 razy więcej niż wynosi całkowita waga Statui Wolności – mówi Artur Popko, Prezes Zarządu Budimeksu.

Inwestycja składa się z ośmiu obiektów. Kompleks budynków biurowo-przemysłowych łączący w sobie funkcję badawczą i magazynową obejmuje m.in. budynek techniczny z laboratorium, zaplecze badawczo–testowe z halą odwzorowań i pilotaży o powierzchni blisko 2000 m², budynki magazynu prób i surowców. W ramach inwestycji powstał także magazyn zewnętrzny z instalacją do przygotowywania mieszanek paliwowych, a także budynek biurowy, stanowiący zaplecze administracyjne całego kompleksu oraz cała niezbędna infrastruktura techniczna. Prace budowlane realizowane przez Budimex obejmowały także realizację infrastruktury towarzyszącej budynkom: dróg wewnętrznych, parkingów oraz placów manewrowych. CBR znajduje się na terenie o powierzchni 43 000 m2. Rezerwa terenowa pozwala na rozbudowę obiektu w przyszłości.

 – CBR zaopatrywane jest w przyjazną środowisku energię elektryczną. Obiekt został wyposażony w nowoczesne, samoodśnieżające się panele fotowoltaiczne i carport (łącznie o mocy 94 kWp) oraz turbinę wiatrową produkującą zieloną energię o mocy 2800 W. Na terenie kompleksu znajduje się również stacja ładowania pojazdów elektrycznych – mówi Artur Popko, Prezes Zarządu Budimex. – W ramach prac powstała także ścieżka edukacyjna, na której znajdziemy m.in. interaktywne instalacje dotyczące znaczenia paliw i chemii w naszym życiu oraz kierunków rozwoju tej ważnej dziedziny życia, ścianki czy stoły informacyjne, a nawet przestrzenny układ okresowy pierwiastków – dodaje Artur Popko.  

Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W skład kompleksu wchodzi także komora klimatyczna wysokich i niskich temperatur, stanowisko hamowni silnikowych a także zaawansowane technologicznie obiekty znajdujące się w tzw. pasie generacji mediów, a wśród nich dwie wieże chłodnice, kotłownia kontenerowa i sprężarka, zbiornik na azot, a także stacje uzdatniania wody.

W CBR zrealizowano Ścieżkę Edukacyjną, która zawiera:

  • Oś czasu – Historia PKN ORLEN – tablice z infografikami
  • Interaktywna instalacja – Ropa i produkty ropopochodne             
  • Ekspozytory różnych gatunków rop z mieszadłami 
  • Stanowisko z przekrojowymi modelami silników spalinowych i silnikiem elektrycznym– infografika na zabudowie słupa
  • Nie taki plastik straszny…Petrochemia przyszłości – ściana interaktywna
  • Nie taki plastik straszny…Petrochemia przyszłości– uzupełnienie wiedzy za pomocą standu multimedialnego z aplikacją w formie encyklopedii
  • Modele związki chemicznych + Przestrzenny układ okresowy pierwiastków wraz z eksponatami
  • Wybiegamy w przyszłość – interaktywny stół konferencyjny 
  • Strefa EKO- alternatywne surowce do produkcji paliw
  • Kiwon
  • Model instalacji rafineryjne (DRW)
  • Fotosfera
  • Rury akustyczne

Centrum Badawczo–Rozwojowe PKN ORLEN to nie jedyny tego typu projekt w portfolio Budimeksu. Generalny wykonawca posiada duże doświadczenie w realizowaniu inwestycji naukowo–przemysłowych. Wśród najważniejszych projektów spółki znalazły się dotąd m.in. nowy blok elektrowni Turów, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu, Centrum Logistyczne Lidla w Kałuszynie, Zakład produkcyjny Danone dla marki Żywiec Zdrój w Wieprzu czy Zespół Hal Produkcyjno-Remontowych dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Suszcu.