Home page > Budimex has taken over the management of the Agreement for Safety in the Construction Industry
Find in media:
Menu
About us
Offer
Electromobility
RES
Foreign markets
We are reaching out further and further. We are making strategic investments outside Poland.
Contractors
Investor relations
Investor information
Current quotes
See moreFinancial ratios
Current quotes
See moreESG
Safety
This is our priority and our common good. We are committed to ensuring that our employees and partners, once the work is completed, return home safely.
Media
About everything we do.
On a regular basis.
Find in media:
05.02.2014
4 lutego 2014 roku Budimex przejął od Skanskiej kierowanie Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Zmiana jest konsekwencją wcześniejszych ustaleń sygnatariuszy Porozumienia, według których liderem w kolejnych okresach będzie inna firma. Prezydencja Budimeksu będzie trwała dwa lata.
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to inicjatywa siedmiu firm budowlanych, które w sierpniu 2010 roku podpisały deklarację. Są to Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud. W październiku 2013 roku do tego grona dołączyła firma Mota-Engil. Celem Porozumienia jest poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach.
Sygnatariusze Porozumienia już teraz mają wysokie standardy BHP, ale wciąż podwyższają poprzeczkę i przenoszą te standardy na podwykonawców, ponieważ właśnie w tej grupie najczęściej dochodzi do wypadków. Plac budowy ma być bezpiecznym miejscem pracy dla wszystkich.
Już podczas prezydencji Skanskiej zostały podjęte działania, w wyniku których na budowach sygnatariuszy liczba wypadków śmiertelnych spadła z 9 w roku 2011 do 3 w roku 2013.
Wszyscy członkowie Porozumienia stawiają podwykonawcom takie same wymagania dotyczące BHP na budowie. W tym celu został opracowany i wdrożony wspólny załącznik do umów podwykonawczych „Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy”, który zobowiązuje podwykonawców do organizowania i prowadzenia robót w sposób gwarantujący bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz nakłada obowiązek współpracy z sygnatariuszami Porozumienia w zakresie BHP.
Porozumienie opracowało i wdrożyło „Wytyczne do sporządzania Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót”. Ocena ryzyka odnosi się do konkretnego zadania i wiąże z każdorazowym przygotowaniem IBWR i w konsekwencji podjęciem działań minimalizujących ryzyko już na etapie planowania prac.
Kolejnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa na budowach są szkolenia BHP przeprowadzane zarówno wśród pracowników, jak i podwykonawców.
W styczniu 2014 roku na wszystkich budowach prowadzonych przez sygnatariuszy Porozumienia rozpoczął się proces wdrażania okularów ochronnych. Okres przejściowy będzie trwał do końca czerwca i od tego momentu okulary staną się standardem także wśród podwykonawców.
W dniach 5 – 11 maja br. odbędzie się Tydzień Bezpieczeństwa, wspólna inicjatywa Porozumienia. Będzie to akcja szkoleniowo – informacyjna promująca standardy BHP wśród własnych współpracowników i podwykonawców.
Efekty inicjatyw i działań podejmowanych przez członków Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zauważyły instytucje publiczne, jak np. Państwowa Inspekcja Pracy, które chcą podjąć dialog w dziedzinie wdrażania wysokich standardów BHP i traktują Porozumienie jak społecznego partnera.