17.05.2021

Budimex with a contract for the Suchowola bypass

Share article

  • W ciągu 41 miesięcy Budimex zaprojektuje i wybuduje 15-kilometrową obwodnicę
  • To kolejna inwestycja realizowana przez Budimex w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

 

Budimex podpisał z Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku umowę na wykonanie projektu oraz budowy Obwodnicy Suchowoli w województwie podlaskim. W ramach inwestycji o wartości ponad 249 mln zł powstanie 15 kilometrów trasy w ciągu drogi krajowej nr 8.

Obwodnica Suchowoli będzie częścią drogi krajowej nr 8 na odcinku między Białymstokiem a Suwałkami. Nowa droga od strony wschodniej ominie Suchowolę oraz szereg mniejszych miejscowości, a wśród nich Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne oraz Krzywą, wyprowadzając tym samym ruch tranzytowy z miast oraz poprawiając bezpieczeństwa osób podróżujących na drogach województwa.

To kolejny, duży projekt Budimeksu w województwie podlaskim, zaraz obok podpisanego w tym roku kontraktu na projekt i budowę obwodnicy Sztabina na DK8 Białystok–Augustów. W województwie polski generalny wykonawca realizuje także trzy odcinki drogi ekspresowej S61 oraz odcinek S19 Białystok Zachód-Białystok Księżyno (Via Carpatia).

Do 2024 roku, w ramach Obwodnicy Suchowoli powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery typu rondo oraz jedna estakada. Inwestycja obejmie także pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni, które zostaną wybudowane w ramach tego zadania. W ramach prac powstanie też dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego. Wartość całej inwestycji to 249 145 911,96  zł brutto, a jej realizacja zaplanowana jest na 41 miesięcy.

Obwodnica Suchowoli to kolejna inwestycja Budimeksu realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, zaplanowanego na lata 2020–2030. Innymi projektami prowadzonymi obecnie przez Budimex są m.in. obwodnica Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51 w województwie warmińsko–mazurskim i obwodnica Lipska.