12.06.2023

Budimex Mobility uruchomił pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych w Bydgoszczy

Udostępnij artykuł

Spółka wchodząca w skład Grupy Budimex oddała 27 stacji do ładowania samochodów elektrycznych do dyspozycji mieszkańcom Bydgoszczy. Kolejne słupki z logo lidera rynku budowlanym zostaną uruchomione już wkrótce w Poznaniu i Szczecinie, a następnie w Gorzowie Wielkopolskim.

Stacje udostępnione w Bydgoszczy przez spółkę Budimex Mobility to urządzenia marki Emiter. Punkty przystosowane są do ładowania od jednego do dwóch pojazdów, co daje łącznie 54 nowych, ogólnodostępnych gniazd na terenie miasta.

Moc każdego ze stanowisk to 22 kW.

Punkty – po przejęciu przez Budimex Mobility w lutym tego roku – zyskały nową identyfikację wizualną. Urządzenia zostały skonfigurowane oraz wyeliminowano drobne usterki techniczne. Spółka przeprowadziła pełen proces formalny związany z dopuszczeniem urządzeń do użytku oraz zawarła umowy na zakup energii elektrycznej z przedsiębiorstwem energetycznym.

Oddanie do dyspozycji kierowców pierwszych ładowarek z logo Budimex Mobility to dla nas ogromny powód do radości. Mamy nadzieję, że rozwój miejskiej sieci o nowe punkty poprawi komfort bydgoskich kierowców i przekona kolejne osoby do wyboru pojazdów elektrycznych powiedział Jakub Długoszek, członek zarządu Budimex Mobility. W Budimex Mobility od ponad roku uczestniczymy w rozwoju krajowego rynku elektromobilności. Jesteśmy częścią Grupy z silnym doświadczeniem w obszarze generalnego wykonawstwa oraz serwisowania i utrzymywania infrastruktury. Współpracujemy również z firmą Elocity w ramach obsługi technologicznej punktów. Dzięki temu nasza oferta jest kompleksowa, a my jesteśmy gotowi do tego, by wspierać krajowy transport niskoemisyjny na szeroką skalę – dodał Jakub Długoszek. 

Słupki Budimex Mobility są zintegrowane z systemem firmy Elocity. Poprzez aplikację mobilną użytkownicy mogą zarejestrować się, przeprowadzić pełen proces ładowania oraz uiścić opłatę za usługę. Punkty są również przystosowane do użytku osób korzystających z kont i kart RFID innych operatorów w oparciu o roaming.

Nowe stacje ładowania dostępne są w dzielnicach: Śródmieście, Piaski, Opławiec, Myślęcinek, Osiedle Leśne, Skrzetusko, Fordon, Kapuściska, Glinki, Szwederowo, Górzyskowo, Błonie, Osowa Górna, Czyżkówko.

Bydgoszcz to początek naszych działań. Obecnie pracujemy nad rozwojem kolejnych stacji ładowania w innych polskich miastach. W perspektywie 6 miesięcy chcielibyśmy uruchomić łącznie  220  punktów. Jednocześnie cały czas poszukujemy nowych inwestycji, o które moglibyśmy rozszerzyć nasz portfel podkreśla Jakub Długoszek. – Budowanie czystej i zielonej przyszłości dla przyszłych pokoleń to cel, który stawia przed sobą cała Grupa Budimex. Za ambitnym planem biznesowym stoją konkretne wartości, które jako odpowiedzialna organizacja będziemy sukcesywnie realizować dodaje Członek Zarządu Budimex Mobility.

Infrastruktura została włączona do zasobów spółki w wyniku umowy kupna zawartej z firmę Enea Operator. W ramach transakcji Budimex Mobility nabył 31 stacji w Bydgoszczy (4 pozostają w budowie), 14 stacji w Gorzowie Wielkopolskim, 31 w Poznaniu i 36 w Szczecinie. Zakres prowadzonych prac w pozostałych lokalizacjach jest zbliżony do tego zrealizowanego przez Budimex Mobility w jednej ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Proces formalny i techniczny związany z przygotowaniem punktów do użytku jest dziś najbardziej zaawansowany w Poznaniu i Szczecinie, nieco mniej w Gorzowie Wielkopolskim. Budimex Mobility planuje udostępnienie ich użytkownikom w czerwcu.

Elektromobilność to jeden z elementów zielonego filaru działalności Budimex. W ostatnich miesiącach Grupa sukcesywnie zwiększa swoje inwestycje w rynek odnawialnych źródeł energii – instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. W ramach powołanej w kwietniu spółki BXF Energia, planuje pozyskanie i rozwój projektów o łącznej mocy 500MW w ciągu najbliższych 4-5 lat.

Więcej informacji na stronie: budimexmobility.pl.

Pobierz plik - obrazek

20230612 Budimex Mobility Uruchomil Pierwsze Punkty Ladowania W Bydgoszczy