19.06.2023

Budimex na Kongresie Infrastruktury Polskiej

Udostępnij artykuł

Budimex był partnerem głównym tegorocznym Kongresu Infrastruktury Polskiej, który odbył się 15 czerwca w Warszawie. Jednym z głównych tematów dyskusji była kwestia nierzetelnych ofert składanych w przetargach publicznych. Odniósł się do tego m.in Artur Popko – Prezes Budime. 

Bardzo ważną kwestią dla branży budowlanej jest, aby zamawiający weryfikowali nierzetelne oferty i wykonawców bez realnego potencjału  Polsce.  To działanie w interesie realizowanych inwestycji, szczególnie w obecnym okresie. Wiele firm składa oferty o wartości 60-70 proc kosztorysów – mówił podczas debaty otwarcia Artur Popko. Firmy budowlane w Polsce zwiększyły istotnie swój potencjał. Rocznie są w stanie zrealizować inwestycje o wartości 30 mld zł. Warto, ten potencjał wykorzystywać w 100 proc przez zamawiających. Szczególnie dotyczy to tempa podpisywania umów – dodawał. 

Budimex zwracał także uwagę na związanie firm wykonawczych z polskim rynkiem.

Jesteśmy jak wiele innych polskich firm, organizacją odpowiedzialną. Inwestujemy w młodych ludzi, w sprzęt i w kompetencje – dodawał.

Maciej Olek – Członek Zarządu Budimex – zwracał także uwagę problem stabilności finansowania inwestycji kolejowych.

Potrzebujemy jako branża stabilnego finansowania. Od lat rynek inwestycji kolejowych ma kształt sinusoidalny. To wpływa negatywnie na branżę wykonawczą, inwestycje w sprzęt budowlany ale także edukację. Młodzi ludzie nie beda chcieli inwestować swojego czasu w naukę zawodów kolejowych jesli ten rynek bedzie tak zmienny.  Budimex zainwestował w nowoczesny sprzęt modernizujący infrastrukturę kolejową ponad 200 mln zł. Dzięki temu możemy szybciej i wydajniej pracować. Cała branża kolejowa znacznie zwiększyła swoje moce – tylko dziesięć największych firm rocznie przerabia obecnie 30 mld zł. 

Pytany był także o ostatnie zmiany własnościowe zachodzące na rynku wykonawców budowlanych. 

Nie mamy żadnych wątpliwości, że polskie firmy kolejowe beda w stanie zrealizować plany inwestycyjne zarówno PKP PLK i CPK. Jeżeli rynek inwestycji kolejowych będzie sie rozwijał to znajdzie sie miejsce zarówno dla prywatnych firm wykonawczych jak i państwowych – dodawał Maciej Olek.

Kongres Infrastruktury Polskiej to największa centralna debata poświęcona infastrukturze drogowej i kolejowej. Udział w niej wzięło ponad 200 osób z branży z całej Polski.