15.05.2023

Budimex na Wielkim Finale Zwolnionych z Teorii

Udostępnij artykuł

„Praktyka, która z Tobą zostanie” to autorska inicjatywa Budimeksu, powstała we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii. W ramach działań związanych z programem, uczniowie techników budowlanych z całej Polski opracowali projekty CSR przy wsparciu pracowników lidera polskiej branży budowlanej. Podczas Wielkiego Finału, który odbył się na warszawskim Służewcu, eksperci m.in. z ramienia generalnego wykonawcy nagrodzili najlepsze przedsięwzięcia.  

Budimex w ramach współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii odbył trasę po szkołach w całym kraju, odwiedzającym tym samym uczniów ze 127 techników stacjonarnie i 70 zdalnie‎. Dzięki trwającej od 2022 roku akcji, aż 34 zespoły przystąpiły do prac nad projektami CSR. Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu mogli liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony pracowników  Budimeksu. Specjaliści na bieżąco odpowiadali na pytania młodzieży poprzez dedykowany kanał komunikacyjny, w styczniu została również zorganizowana sesja Q&A.

W ocenie projektów wzięło udział czterech ekspertów Budimex SA obecnych na Wielkim Finale programu, w tym m.in. Anna Karyś – Sosińska, Członek Zarządu, Dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. – Firma Budimex od lat angażuje się we wsparcie edukacji polskiej młodzieży. Razem z Fundacją Zwolnieni z Teorii dotarliśmy do ponad 12 tysięcy uczniów, którym przybliżaliśmy naszą firmę i budownictwo poprzez wykłady z przedstawicielami naszego biznesu i prowadząc różnego rodzaju webinary – mówi Anna Karyś-Sosińska.

Wybór zwycięzców nie był łatwy, a poziom zaangażowania, pomysłowość i chęć pomocy młodych osób robiły ogromne wrażenie. Prace były oceniane w oparciu o kilka kryteriów – wśród nich znalazły się oryginalność i innowacyjność, zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności, strategiczne podejście do problemu oraz promocja w kanałach social media. – Spośród wszystkich projektów wybraliśmy trzy, które zyskały nasze największe uznanie. W ramach docenienia tych zespołów postanowiliśmy ufundować trzy nagrody. Nagrodą główną będzie remont wybranej sali technikum – dodaje Anna Karyś-Sosińska.

Oprócz odremontowania wybranej klasy lekcyjnej dla zwycięzców, Budimex ufundował dla dwóch pozostałych zespołów  wyposażenie sal w niezbędne sprzęty. Aby docenić indywidualne zaangażowanie każdej z osób, generalny wykonawca przyznał też nagrody rzeczowe.

Zwycięskie projekty:

3 miejsce i nagrodę w wysokości 10 000 zł dostał projekt ER English.

W przedsięwzięciu wzięło udział 29 wolontariuszy, którzy prowadzili zajęcia z języka angielskiego w placówkach społecznych na terenie Głogowa. Z możliwości nauki tego języka skorzystało ponad 800 osób!

2 miejsce i nagrodę 15 000 zdobył projekt rozwojowy Pewne Wybory.

Celem tej inicjatywy była pomoc uczniom szkół podstawowych w wyborze odpowiedniej szkoły średniej i związanej z tym przyszłej kariery zawodowej. Grupa uczniów z Bielska-Białej przeprowadziła związane z tym prelekcje dla ponad 1000 ósmoklasistów, a także stworzyła dedykowaną stronę www, na której można znaleźć wiele przydatnych informacji, potrzebnych przy wyborze szkoły. Witrynę ‎odwiedziło ponad 2000 osób.

Nagrodę główną, czyli 50 000 na remont sali otrzymał projekt UBR-y.

Przedsięwzięcie udowodniło, że poprzez działania budowlane można realizować świetne inicjatywy społeczne. Grupa uczniów z technikum w Bełchatowie zdecydowała się wykorzystać nabyte w szkole umiejętności budowlane i przeprowadziła remont mieszkania dla rodziny z Ukrainy. Wszystkie prace zostały wykonane przez uczniów samodzielnie, począwszy od pozyskania sponsorów, zakup materiałów, na  wykonaniu prac remontowych kończąc.

Wyróżnienie i nagrody rzeczowe otrzymali autorzy projektu Akceptuj siebie!

#akcjaakceptacja ma na celu ukazanie problemu braku samoakceptacji i pewności siebie, depresji, hejtu, z jakim dziś na każdym kroku mierzą się młode osoby.

Budimex od dawna wspiera młodych ludzi na ich drodze do kariery. Dużym sukcesem okazał się Konkurs Budimex Startup Challenge, skierowany do innowacyjnych przedsiębiorstw i młodych spółek technologicznych oferujących produkty, usługi i rozwiązania w obszarze energetyki, odnawialnych źródeł energii i ekologicznych technologii w budownictwie. Budimex nawiązał też współpracę z uczniami krakowskiego liceum, którzy zwyciężyli w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ponadto od wielu lat trwa program praktyk, dzięki któremu już ponad 1400 osób zdobyło pierwsze doświadczenia zawodowe. – W tym roku uruchamiamy program stażowy dla uczniów technikum. W dłuższej perspektywie promujemy nasz program praktyk, gdzie studenci myśląc o karierze w budownictwie mogą do nas dołączyć na studenckie praktyki. Rekrutujemy praktykantów do działu HR, Biur Handlowych, Biur Technicznych i każdego obszaru związanego z budownictwem. Hasłem naszego programu praktyk jest „Praktyka jest miarą sukcesu” – mówi Jakub Kulesza, Specjalista ds. Budowania Wizerunku Pracodawcy w firmie Budimex.

Fundacja Zwolnieni z Teorii

Zwolnieni z Teorii powstali w 2013 roku jako uzupełnienie edukacji szkolnej o praktyczne umiejętności. Młodzi ludzie pracując nad swoim projektem społecznym, rozwijają kompetencje takie jak: empatia, poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów. Dodatkowo od 2019 roku działa platforma nauczycielska, dzięki której nauczyciele Zwolnionych z Teorii mogą wspierać młodzież w procesie projektowym.

Pobierz plik - obrazek

Budimex Na Wielkim Finale Zwolnionych Z Teorii