26.03.2020

Budimex pracuje i chce budować dalej

Udostępnij artykuł

Na wszystkich budowach Budimeksu prace są realizowane. Problemy związane z koronawirusem – jako zdarzeniem siły wyższej – mają cały czas niski wpływ na działanie firmy i  realizowanie kontraktów budowlanych. Zdecydowana większość pracowników Budimeksu pracuje normalnie: bezpośrednio lub zdalnie. W porównaniu z poprzednim tygodniem widać ograniczony, ale jednak większy problem z dostępem do podwykonawców i niektórych materiałów.

„Dziękuję za zaangażowanie pracowników i podwykonawców w tym trudnym czasie – szczególnie tym na budowach” – mówi Dariusz Blocher – Prezes Budimex SA. „Chcemy kontynuować prace przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa”  – dodaje Blocher.  Uruchomiliśmy już dodatkowe fundusze na zakup ze wszystkich możliwych źródeł kolejnych środków ochrony epidemiologicznej. Mamy, jak wszystkie inne firmy, duży problem w dostarczeniu odpowiedniej ilości środków dezynfekcyjnych oraz maseczek, bo nie ma ich wystarczającej ilości w Polsce.  Musimy też mieć na uwadze, że system ochrony zdrowia potrzebuje ich teraz w pierwszej kolejności. Będziemy odpowiednio reagować aby zapewnić ciągłość działania firmy w taki sposób aby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się grypy koronawirusa” – mówi Dariusz Blocher.

Wśród pracowników Budimeksu nie stwierdzono żadnego zarażenia koronawirusem COVID-19. Na kwarantannie przebywa obecnie jedynie kilka osób.

Logistyka materiałów i surowców pracuje na większości budów zgodnie z planami. Polskie surowce są dostępne. Większe problemy w ciągu dostaw występują tej chwili jedynie na kilkunastu budowach. Opóźnienia dotyczą głównie podzespołów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Chin i Azji.  Większość dostawców kooperujących z tymi krajami sygnalizuje że nie jest w stanie obecnie dostarczyć produktów na czas. Dotyczy to np. wind czy schodów ruchomych.

Jednocześnie Budimex sam angażuje się w pomoc w walce z epidemią.

„Będziemy zaangażowani w walkę ze skutkami epidemii. Jako firma budowlana działająca na naszym rynku, czujemy się zobowiązani do udzielenia wsparcia w tym trudnym czasie. Chcemy pomóc w walce z pandemią koronawirusa, w ratowaniu życia i zdrowia ludzi. Angażujemy się w inicjatywę „Jesteśmy Razem. Pomagamy”. Przekażemy łącznie 1 milion złotych na zakup sprzętu medycznego tak potrzebnego teraz na oddziałach zakaźnych w szpitalach. Dodatkowo jesteśmy gotowi do wsparcia organizacji szpitala polowego, jeśli będzie taka konieczność. I dodaje – Nie możemy być obojętni, po prostu musimy pomóc” – mówi Dariusz Blocher.

Rozwój choroby w kolejnych tygodniach może znacząco wpłynąć na dostęp do części pracowników, zarówno własnych jak i podwykonawców i tym samym spowolnienie prac. Krótkoterminowo spodziewamy się przerwania łańcucha dostaw zagranicznych na kilku procentach naszych budów i zmniejszenie dostępności pracowników – głównie podwykonawców i pochodzących z zagranicy.

Obecna sytuacja, w miarę negatywnego rozwoju, może wpłynąć na terminowość realizowanych budów, o czym Budimex informuje na bieżąco naszych klientów i inwestorów. Jeżeli obecny stan utrzyma się długoterminowo, będzie to wpływać negatywnie na wszystkie budowy realizowane przez Budimex i tempo produkcji budowlanej w Polsce.

Pobierz plik - obrazek

Budimex Ip Budimex Pracuje I Chce Budowac Dalej