16.09.2020

Budimex przebuduje drogę S1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza w ciągu 30 miesięcy

Udostępnij artykuł

Budimex SA zawarł umowę na realizację fragmentu trasy S1 Pyrzowice – Kosztowy między Podwarpiem a Dąbrową Górniczą. Oficjalne podpisanie kontraktu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach odbyło się 11 września 2020 roku. Czas prac projektowych i budowlanych zaplanowano na 30 miesięcy (bez okresów zimowych).

Budimex wygrał przetarg na realizację około 7-kilometrowego odcinka drogi S1 w województwie śląskim. W ramach zadania generalny wykonawca zmodernizuje istniejący ślad jezdni i dostosuje go do parametrów drogi ekspresowej. Zostaną zlikwidowane między innymi jednopoziomowe skrzyżowania z ulicami poprzecznymi oraz przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

W zamian zostaną wybudowane cztery mosty, cztery wiadukty i dwie kładki dla pieszych. Wykonane będą również drogi serwisowe i dojazdowe oraz zabezpieczenia przeciwhałasowe i przejścia dla zwierząt. W ramach zadania Budimex wybuduje także nowy węzeł Ząbkowice oraz przebuduje istniejący węzeł Pogoria. Wartość kontraktu to 229,3 mln zł netto.

Odcinek od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej jest fragmentem tak zwanej wschodniej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Docelowo droga ekspresowa S1 o długości 135 km połączy granicę ze Słowacją w Zwardoniu z lotniskiem w Pyrzowicach i autostradą A1.

Budimex ma duże doświadczenie w budowie inwestycji infrastrukturalnych. Aktualnie generalny wykonawca realizuje m.in. drogę ekspresową S5 na odcinku Ornowo – Wirwajdy oraz S7 na trasie Modlin – Czosnów.

Pobierz plik - obrazek

Budimex Budowa S1 Podpisanie Umowy 20200916