12.10.2021

Budimex wyróżniony tytułem Lidera Zrównoważonego Budownictwa

Udostępnij artykuł

Budimex zdobył nagrodę w konkursie Diamenty Sustainable Economy w kategorii Lider Zrównoważonego Budownictwa. Kapituła uhonorowała firmę za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nagrodę odebrał Artur Popko – Prezes Budimeksu. 

​Organizatorem projektu jest Executive Club, który zrzesza czołowych polskich przedsiębiorców doceniając ich promowanie i wdrażanie idei zrównoważonego oraz odpowiedzialnego biznesu. Przy okazji rozdania nagród organizowana jest konferencja dedykowana przedstawicielom kadry zarządzającej polskich i zagranicznych spółek.

Kapituła Konkursu „Diamenty Sustainable Economy” pod przewodnictwem Prof. Michała Kleibera obradowała w składzie:

 1. ks. Andrzej Augustyński – Przewodniczący Zarządu, Stowarzyszenie Siemacha,
 2. Katarzyna Byczkowska – Prezes Zarządu, BASF Polska,
 3. Wiesław Hałucha – Prezes Zarządu, Alventa SA,
 4. Wojciech Hann – Prezes Zarządu, Bank Ochrony Środowiska,
 5. Marek Krupiński – Dyrektor Generalny, Unicef Polska
 6. Piotr Maciak – Prezes Zarządu, Nordkalk
 7. Piotr Mirosław – Prezes Zarządu, Lyreco Polska
 8. Prof. dr hab. Roman Niżnikowski – Członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska, Katedra Hodowli Zwierząt, Instytut Nauk o Zwierzętach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.
 9. Prof. Witold Orłowski – Ekonomista, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej,
 10. Dr Jacek Pawlak – Prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe
 11. Beata Radomska – Prezes Executive Club
 12. Prof. Bolesław Rok – Profesor Nadzwyczajny, Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie, Akademia Leona Koźmińskiego
 13. Wojciech Rosa – Członek Zarządu, Polpharma
 14. Marcin Ujejski – Prezes Zarządu, Blue Timber
 15. Prof. Piotr Wachowiak – Rektor, Szkoła Główna Handlowa
 16. Kamil Wyszkowski – Przedstawiciel i Prezes Rady Global Compact Network Poland – Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ
 17. Katarzyna Zawodna – Bijoch – Prezes Zarządu, Spółka Biurowa Skanska w CEE

Budimex prowadzi biznes zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi, za co został doceniony zostając Liderem Zrównoważonego Budownictwa. Coraz więcej obiektów realizowanych przez firmę posiada certyfikaty zrównoważonego budownictwa LEED i BREEAM. Od 2015 roku czterokrotnie wzrósł udział materiałów odzyskanych wśród ogólnego użycia materiałów budowlanych (wzrost z 2% do 8%).

W ramach nowej strategii CSR spółka zwiększy udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w całości zakupionej energii do 50% w roku 2023 (37% w roku 2020). Realizując budowy minimalizowane jest również zużycie wody poprzez odzyskiwanie wody parowej, by w kolejnych latach procent odpadów w zlewni budowy był wyższy i w 2023 roku docelowo wynosił 10%.

Budimex wspiera innowacyjne rozwiązania takie jak powerbanki zastępujące spalinowe generatory prądu. Przenośne baterie Instagrid zapewniają zasilanie sprzętu budowlanego takiego jak wiertarki czy spawarki. Największą ich zaletą jest fakt, że nie produkują spalin, hałasu i drgań oraz nie zanieczyszczają powietrza. Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest współpraca z LOTOS Asfalt przy produkcji mieszanki nawierzchni drogowej o zapachu kwiatów. Zawarte w nim aktywne związki działają jako neutralizator zapachu, redukując przy okazji lotność substancji odorotwórczej, występującej przy tradycyjnym asfalcie.