22.05.2023

Budimex z nagrodą Top Builder 2023 za modernizację linii kolejowej E-59 odcinek Rokietnica – Wronki

Udostępnij artykuł

Budimex zdobył prestiżową nagrodę Top Builder za modernizację linii kolejowej E-59 odcinek Rokietnica – Wronki. W czwartek 18 maja w Centrum Olimpijskim w Warszawie, kapituła konkursu wyłoniła najbardziej innowacyjne i wysokiej jakości projekty w polskim budownictwie. To kolejny rok z rzędu, gdy Budimex otrzymuje wyróżnienie Top Builder’a.

Zrealizowana przez Budimex przebudowa układów torowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na linii kolejowej E-59 na odcinku Rokietnica – Wronki jest częścią linii kolejowej relacji Poznań Główny – Szczecin Główny. W ramach kontraktu zawartego z PKP Polskie Linie Kolejowe, o wartości 556 mln zł netto, modernizacją objęto nawierzchnię torową, sieć trakcyjną, zasilanie, naprawę i modernizację obiektów inżynieryjnych, a także przebudowę peronów i przejazdów kolejowo-drogowych.

Linia E-59 stanowi fragment międzynarodowego ciągu transportowego z Malmo do Wiednia, Budapesztu i Pragi. Jest to najkrótsze połączenie ze Skandynawii do Europy Środkowej, Wschodniej i Bałkanów.

– Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie. Cieszymy się, że realizacja tej inwestycji została doceniona, gdyż ma ona strategiczne znaczenie dla całego polskiego transportu kolejowego. Modernizacja miała na celu przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności oferty przewozowej dla pasażerów poprzez skrócenie czasu przejazdu oraz poprawę komfortu podróży. Jednocześnie chcemy również podziękować naszym pracownikom, partnerom i zamawiającemu – mówi Dariusz Taraszkiewicz, Dyrektor Rejonu Budimex SA.

– Wszystkie prace na tej inwestycji prowadziliśmy przy czynnym ruchu kolejowym. Projekt obejmował m.in. realizację budowy mostu przez rzekę Wartę we Wronkach. Innowacyjność tego rozwiązania technicznego polegała na zastosowaniu konstrukcji ustroju nośnego, którego głównym elementem jest trójprzęsłowa konstrukcja zespolona w postaci pojedynczego dźwigara stalowego (kratowego) z żelbetową płytą współpracującą. To wyjątkowa i pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce zastosowana przez Budimex. Długość mostu w osiach dylatacji to 193 metry – dodał Paweł Chlasta, Dyrektor Kontraktu Budimex SA, który również odbierał nagrodę z ramienia generalnego wykonawcy.

Zakres prac przeprowadzonych przez generalnego wykonawcę obejmował m.in.:
• zabudowanie 76,383 km torów oraz 60 szt. rozjazdów,
• budowę sieci trakcyjnej wraz z konstrukcjami wsporczymi ‎dla torów szlakowych i torów głównych zasadniczych o długości łącznej 82,02 km,
• przebudowę 2 stacji kolejowych: Szamotuły i Wronki oraz 3 przystanków: Pamiątkowo, Baborówko i Pęckowo,
• przebudowę 10 peronów wraz z małą architekturą oraz dostosowanie ich do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
• budowę lub przebudowę: 17 mostów, 2 wiaduktów, 12 przepustów, konstrukcji oporowej,
• budowę 2 przejść pod torami w miejscowościach: Szamotuły i Wronki,
• modernizację 20 przejazdów kolejowo- drogowych (3 szt. kat. A i 17 szt. kat. B).

W ramach zrealizowanych robót wykorzystano m.in.:
• 50 km kolumn przemieszczeniowych DSM do wzmocnienia podtorza,
• Ponad 18 km prefabrykowanych pali żelbetowych,
• Ponad 0,5 mln ton kruszyw.

Top Builder to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym. To wyróżnienie za najwyższej jakości produkty: nowości i innowacje, w tym sprawdzone rozwiązania materiałowe, technologiczne oraz konstrukcyjne. Kapituła docenia także prace projektowe i wykonawcze oraz nowoczesne narzędzia usprawniające zarządzanie firmami i projektami. Oceniane są również obiekty budowlane wyróżniające się wysoką jakością projektowanej architektury, często ponadczasową formą, rzetelnością wykonania, wymagające wysokich kwalifikacji oraz specjalizacji branżowej, o gwarantowanej certyfikatami jakości zastosowanych w obiektach nowoczesnych materiałów i interesujących rozwiązań proekologicznych.

W 2022 roku Budimex otrzymał nagrodę Top Builder za realizację Centrum Badań i Rozwoju PKN Orlen w Płocku.

Pobierz plik - obrazek

Modernizacja Linii Kolejowej E 59 Odcinek Rokietnica Wronki Nagrodzona W Konkursie Top Builder 2023