24.05.2024

Budimex z umową na 367,5 mln netto na budowę ‎nowego odcinka drogi ekspresowej S12 ‎

Udostępnij artykuł

Budimex podpisał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi umowę na wykonanie ‎projektu i budowy drogi ekspresowej S12. W ramach kontraktu zbudowany zostanie odcinek o długości 14,4 km od granicy województwa łódzkiego do węzła Przysucha. Realizacja całej inwestycji zaplanowana jest na 43 miesiące (bez okresów zimowych).

Droga ekspresowa S12 biegnąca z województwa łódzkiego przez południowe Mazowsze w kierunku Lubelszczyzny, będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Podpisany odcinek od granicy ‎woj. łódzkiego do węzła Przysucha to fragment trasy, która docelowo ma połączyć autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim z drogą ekspresowa S12 w woj. Lubelskim. W przyszłości ma ona zapewnić szybkie, sprawne i bezpieczne połączenie centrum Polski z Lubelszczyzną oraz wschodnią granicą kraju.

Nowa droga od granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego będzie omijać od strony południowej Gielniów, Goździków oraz szereg mniejszych miejscowości. Docelowo będzie przechodzić od strony północnej obok miejscowości Przysucha wyprowadzając ruch tranzytowy z miast, przez które przebiega droga DK12.

Pierwszy odcinek drogi ekspresowej S12, istotny dla polskiej gospodarki i lokalnej społeczności, zostanie wybudowany przez Budimex. Odcinek będzie częścią trasy, która w przyszłości ułatwi podróż między zachodnią a wschodnią granicą Polski. Wiemy, że to ważny projekt, a nasze infrastrukturalne know-how pozwala realizować takie zadania zgodnie z najwyższymi standardami – powiedział Dariusz Demianiuk, Dyrektor Rejonu w Budimex SA.

W ramach kontraktu Budimex wybuduje węzeł Gielniów na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 12 oraz drogi wojewódzkiej 728, 23 obiekty inżynierskie takie jak mosty, wiadukty oraz przejścia dla zwierząt, przebudowie ulegną także drogi gminne oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Wartość całej inwestycji to 367,5 mln netto, a termin realizacji zaplanowany jest na 43 miesiące od momentu podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 16 grudnia do 15 marca). ‎

Budimex to jeden w największych w Polsce generalnych wykonawców dróg i autostrad. Od ponad dwóch dekad firma buduje rocznie kilkaset kilometrów autostrad, dróg ekspresowych, lokalnych i obwodnic.

Pobierz plik - obrazek

2024 05 24 Budimex Z Umowa Na 367 5 Mln Netto Na Budowe Nowego Odcinka Drogi Ekspresowej S12