07.08.2023

Budimex zakończył ważny etap budowy mostu w niemieckim Liepe

Udostępnij artykuł

Budimex rozpoczął kolejny etap prac przy obiekcie mostowym w Niemczech w pobliżu polskiej granicy. Montaż głównego dźwigara konstrukcji nośnej to jeden z końcowych etapów prac na tym projekcie. Składająca się z 7 stalowych segmentów i ważąca prawie 230 ton konstrukcja trafiła na miejsce budowy drogą wodną. Jednocześnie to jeden z pięciu kontraktów Budimeksu na rynku niemieckim. ‎

Przetarg na wyburzenie starego i wybudowanie nowego mostu o wartości 5,1 mln euro brutto największy polski generalny wykonawca wygrał pod koniec 2021 roku. Inwestycję tę Budimex SA realizuje wspólnie ze spółką zależną Grupy – Budimex Bau GmbH.

Nowy most powstaje w Liepe na wschodzie Niemiec. Przez tę miejscowość przepływa Kanał Odra-Havela, czyli droga, łącząca Odrę z siecią dróg wodnych w Niemczech. W pobliżu konstrukcji znajduje się jedna z największych podnośni statków w Europie. Geometria budowanego przez polską firmę mostu pozwoli usunąć filary dotychczasowej konstrukcji mostowej, które były  przeszkodą nawigacyjną. Dodatkowo przez most w Liepe przebiega jedna z najważniejszych brandenburdzkich ścieżek rowerowych.

– Ta stalowa konstrukcja została najpierw wyprodukowana jako 7 pojedynczych stalowych segmentów, które połączono w jedną całość. Ważąca prawie 230 ton kompozycja została załadowana na ponton w stoczni w Szczecinie i przewieziona drogą wodną do Liepe. Przy pomocy 2 specjalnie wyposażonych dużych pontonów, sterowanych przez pchacze, konstrukcja była podnoszona i ustawiana w odpowiednim miejscu, a następnie została opuszczona i nasadzona na przygotowanych przyczółkach – mówi Michał Falkowski, Kierownik Projektu w Budimex Bau GmbH.

Ze względu na obszar ochrony przyrody wszelki transport materiałów i sprzętu na stronę południową musiał odbywać się drogą wodną. Operacja przewiezienia dźwigara jest zwieńczeniem pracy blisko 20 specjalistów i inżynierów firmy Budimex.

Budimex jest największą firmą budowlaną w Polsce, która zrealizowała już tysiące nowoczesnych inwestycji w całym kraju. Aktualnie spółka zatrudnia ponad 7 000 pracowników. Jednym z elementów rozwoju Budimeksu jest wyjście poza Polskę i ekspansja na rynki europejskie. Na rynku niemieckim Budimex SA działa wspólnie ze spółką zależną Budimex Bau GmbH w obszarze budownictwa infrastrukturalnego oraz kubaturowego  i przemysłowego. Spółka Budimex Bau może się pochwalić wygraniem kolejnych przetargów w tych obszarach. Generalny wykonawca zrealizuje m.in. przebudowę mostu w Oderberg i Wittstock. Budimex obecny jest także w Czechach oraz Słowacji. W grudniu 2022 roku generalny wykonawca rozpoczął prace przy budowie słowackiego węzła autostradowego D1/D4.

Pobierz plik - obrazek

Budimex Zakonczyl Wazny Etap Budowy Mostu W Niemieckim Liepe