20.11.2019

Budimex zdobywcą I nagrody za najbezpieczniejszą budowę!

Udostępnij artykuł

Budowa Budimeksu – osiedle budynków mieszkalnych Mangalia dla Budimex Nieruchomości w Warszawie zdobyło I miejsce w konkursie organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy BUDUJ BEZPIECZNIE.

 

Jest to konkurs organizowany corocznie przez Okręgowe Inspektoraty Pracy, którego celem jest promowanie wykonawców robót budowlanych, zapewniających bezpieczne stanowiska pracy w procesie realizacji obiektów budowlanych, a w szczególności upowszechnienie wartościowych, zasługujących na wyróżnienie dokonań pracodawców, co w konsekwencji powinno przyczyniać się do wzrostu ogólnego poziomu bezpieczeństwa pracy w budownictwie w skali kraju. Kryteriami oceny było nie tylko zagospodarowanie placu budowy, podejmowanie działań mających na celu zapobieganie zagrożeniom wypadkowym, czy ocena stanu wypadkowości lecz także koordynacja i skuteczność nadzoru nad przestrzeganiem zasad i przepisów BHP przez wszystkie działające podmioty.

 

Budowa „Mangalia” zdobyła maksymalną ilość punktów, co pozwoliło wyprzedzić pozostałe 6 budów z woj. mazowieckiego, zgłoszonych do konkursu przez czołowe firmy z branży budowlanej.  Stawianie bezpieczeństwa na pierwszym miejscu w codziennej pracy ma również odzwierciedlenie w statystykach wypadkowości – zarówno na obecnym – drugim etapie, który rozpoczął się 18.06.2018 r., jak również na pierwszym, który trwał 488 dni, nie wystąpiły wypadki przy pracy, pomimo złożoności prowadzonych prac oraz zaangażowania w tym samym czasie i miejscu dużej liczby podwykonawców.

 

To kolejna nagroda Budimeksu przyznana przez Państwową Inspekcję Pracy. W listopadzie Budimex jako jedyna firma budowlana otrzymała w tym roku wyróżnienie w konkursie „Buduj Bezpiecznie” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy w Kielcach. Nagrodę przyznano za szczególną dbałość Budimeksu o bezpieczeństwo środowiska pracy na placu budowy trasy ekspresowej S-7 Skarżysko-Kamienna. Wypadkowość na budowach Budimeksu w 2018 roku zmniejszyła się o 8%. Celem firmy jest ciągłe dążenie do całkowitego i trwałego wyeliminowania wypadków ciężkich i śmiertelnych.

 

Spada liczba wypadków w budownictwie

Budownictwo jest na 2. miejscu wśród branż, w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. A to oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. W wypadkach zbadanych przez inspektorów pracy 171 osób doznało ciężkich obrażeń ciała (w 2017 r. było ich 215). Od kilku lat liczba wypadków w budownictwie regularnie spada. Według najnowszych danych GUS w porównaniu do ubiegłego roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy spadła o 3 proc. Budimex zakończył prace na 18,9-kilometrowym odcinku trasy ekspresowej S5. Już w grudniu kierowcy pojadą nowoczesną drogą łączącą Poznań i Wrocław. Jeden z najważniejszych kontraktów w województwie wielkopolskim został zrealizowany w terminie. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu.

Pobierz plik - obrazek

Budimex Ip Okregowa Inspekcja Pracy Najbezpieczniejsza Jest Budowa Budimeksu 20191120