29.10.2012

Komentarz prezesa Zarządu Budimeksu SA Dariusza Blochera do umowy na wsparcie udzielane Budimeksowi przez strategicznego inwestora

Udostępnij artykuł

Poprzednia umowa, którą podpisano 18 czerwca 2003 roku, nie przystawała do obecnych realiów rynkowych i wygasła w roku 2010.

Uregulowanie kwestii prawidłowej i odpowiadającej realiom wyceny wsparcia udzielanego  Budimeksowi przez Ferrovial Agroman  jest szczególnie istotne z punktu widzenia zobowiązań podatkowych obu firm.

W celu zachowania rzetelności  i pełnej transparentności Budimex SA i Ferrovial Agroman SA zlecili dokonanie wyceny wartości otrzymywanego przez Budimex wsparcia niezależnym konsultantom z Ernst & Young Polska oraz Ernst & Young Hiszpania. Wartość opłaty z tytułu umowy została ustalona przy wykorzystaniu metody porównawczej i metod oceny oraz podziału uzyskanych korzyści. Ustalona w umowie opłata na poziomie 0,5% wartości przychodów wynika z oceny wpływu Ferrovial Agroman na przyrost zysku na poziomie brutto Budimeksu i plasuje się wśród najniższych spotykanych na świecie wycen, które oscylują od 0,215% do 30% wartości przychodów firm wspieranych przez swych strategicznych inwestorów.

Wyłączenie z zaliczania do przychodów Grupy Budimex przychodów ze sprzedaży Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. (spółki deweloperskiej w 100% zależnej od Budimex SA) wynika z tego, że w cenie transakcyjnej zakupionych przez Budimex SA w dniu 4 listopada 2009 roku 50 % udziałów Budimeksu Nieruchomości od należącej do Grupy Ferrovial spółki Grimaldi Investments B.V., uwzględniono już wartość dodaną wynikającą ze wsparcia udzielonego deweloperskiej spółce przez Grupę Ferrovial.

W przypadku, gdyby w jakimkolwiek kwartale trwania umowy Budimex poniósł stratę na poziomie brutto skonsolidowanego rachunku zysków i strat zapłata wynagrodzenia na rzecz Ferrovial Agroman wynikającego z umowy zostanie zawieszona do czasu wypracowania przez Grupę Budimex zysku na poziomie brutto za okres przynajmniej 3 miesięcy.

Umowa obejmuje okres 5 lat od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2016 roku.

Przeprowadzona przez niezależnych konsultantów wycena świadczeń, w celu potwierdzenia prawidłowości i zachowania pełnej transparentności, zostanie poddana weryfikacji Ministrów Finansów Polski i Hiszpanii w oparciu o procedurę dwustronnego APA. ( dwustronne APA – procedura uznania przez władze fiskalne dwóch państw prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalenia ceny transakcyjnej pomiędzy podmiotem krajowym powiązanym z podmiotem zagranicznym, a tym podmiotem zagranicznym).  Weryfikacja taka zgodnie z praktyką może potrwać ponad rok. Do czasu potwierdzenia prawidłowości wyceny przez władze fiskalne obu krajów Budimex SA będzie uiszczał na rzecz Ferrovial Agroman SA opłatę pomniejszoną o 25% o charakterze płatności częściowej, tj. w wysokości 0,375% od wartości rocznych przychodów ze sprzedaży Grupy Budimex pomniejszonej o przychody ze sprzedaży Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. 

Po potwierdzeniu rynkowego poziomu wyceny przez władze fiskalne obu krajów strony umowy dokonają wzajemnych rozliczeń zgodnie z decyzją Ministrów Finansów.

Podpisanie umowy ma neutralny wpływ na wyniki finansowe Grupy Budimex w roku 2012, gdyż spółka utworzyła na ten cel stosowne rezerwy.

Nie mam wątpliwości, że wsparcie ze strony strategicznego inwestora przekłada się na silną pozycję rynkową i wyniki finansowe Budimeksu, stanowiąc wartość dodaną dla wszystkich akcjonariuszy spółki.