21.10.2019

Najwyższa wieża ruchu lotniczego oddana do użytku

Udostępnij artykuł

20 października (w niedzielę) prace rozpoczęła nowa, najwyższa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie wieża kontroli ruchu lotniczego katowickiego portu Pyrzowice. Inwestorem była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Budowa obiektu była realizowana przez Budimex SA w systemie „buduj” i „pod klucz”. Prace budowlane zostały zrealizowane po upływie zaledwie 8 miesięcy od rozpoczęcia robót.

W ramach inwestycji, prowadzonej na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Lotniczej, Budimex SA wybudował wieżę kontroli ruchu lotniczego wraz z budynkiem administracyjno-technicznym, wartownią oraz autonomicznym budynkiem technicznym. Przed oddaniem budynku do użytku, na miejscu trwały działania mające na celu przekierowanie ruchu lotniczego ze starego obiektu na nowy.

Nowa wieża katowickiego lotniska ma wysokość 45,75 m i plasuje się w czołówce najbardziej innowacyjnych obiektów tego typu w Europie. Budynek posiada także najwyżej położony poziom operacyjny wraz z salą kontrolerów, umiejscowiony na wysokości 41 metrów. Cały obiekt o powierzchni ponad 1,8 tys. mkw. mieści pomieszczenia kontroli lotniska oraz zbliżania, sale techniczne i biurowe oraz całe zaplecze socjalne.

– Tym, co wyróżnia realizowany przez nas projekt jest nie tylko wysokość obiektu, lecz także wykorzystanie przy jego budowie najnowocześniejszych technologii – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA. – Elewacja wieży została wykonana z aluminiowych płyt kompozytowych, dzięki czemu pochłania energię pola elektromagnetycznego. Nietypowa jest także konstrukcja górnych kondygnacji. Od 31 metra w obiekcie zostały zastosowane stropy wspornikowe oparte na sprężanych belkach – dodaje.

Budowa nowej wieży kontroli lotów w katowickim porcie to konsekwencja inwestycji prowadzonych przez zarządcę lotniska w ostatnich latach. Obiekt był potrzebny m.in. z uwagi na fakt zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia wspomnianej infrastruktury na wschód. W kolejnych miesiącach, po zakończeniu prac budowalnych realizowanych przez Budimex SA, kilkukrotnie sprawdzane były systemy operacyjne i procedury, mające na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania obiektu, a co za tym idzie, bezpieczeństwa podróżujących. Prowadzono także przetargi na zakup i instalacje urządzeń nawigacyjnych.

W ciągu ostatnich 30 lat Budimex realizował większość największych inwestycji lotniskowych w Polsce na lotniskach pasażerskich w: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Szymanach i Goleniowe. W tej chwili Budimex rozbudowuje m.in. pas startowy na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Pobierz plik - obrazek

Budimex Ip Nowoczesna Inwestycja Na Lotnisku W Katowicach 20191021