Skontaktuj się z nami!
Dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za komunikat
Menu
O nas
Oferta
Więcej informacji o nas
OZE
Rynki zagraniczne
Kontrahenci
Relacje inwestorskie
Informacje dla inwestorów
Bieżące notowania
Zobacz więcejRaporty bieżące
Zobacz więcejWskaźniki finansowe
Bieżące notowania
Zobacz więcejESG
Bezpieczeństwo
To nasz priorytet i wspólne dobro. Dążymy do tego, by nasi pracownicy i partnerzy, po zakończeniu prac, wrócili bezpiecznie do domu.
Zobacz więcej
Kariera
Media
O wszystkim tym, co robimy.
Na bieżąco.
Znajdź w Mediach:
26.11.2021
Na dwa miesiące przed terminem umownym, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, przeprowadzono Odbiór Eksploatacyjny gazociągu relacji Strachocina – Granica RP, który kończy etap konstrukcji tego odcinka gazociągu i umożliwia Inwestorowi, którym jest GAZ-SYSTEM SA. rozpoczęcie przygotowania obiektu do eksploatacji.
Firma Budimex w konsorcjum z firmą Mostostal Kraków zrealizowała na terenie województwa podkarpackiego budowę strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia. Gazociąg ten jest istotnym elementem międzysystemowego połączenia Polska – Słowacja.
W sierpniu br. gazociąg relacji Strachocina – Granica Państwa został technicznie połączony „złotą spoiną” z gazociągiem po stronie słowackiej. Prace spawalnicze zostały przeprowadzone przez Budimex na granicy państw Polski i Słowacji. Miesiąc przed terminem umownym – czyli w dniu 22 września odbył się odbiór techniczny obiektu. Następnie, w terminie od 11 do 14 października Budimex wykonywał nagazowanie gazociągu.
Średnica gazociągu wynosi 1000 mm, jego długość jest równa 61 km, natomiast ciśnienie robocze 8,4MPa. W trakcie realizacji zostały wykorzystane technologie bezwykopowe takie jak: HDD (horyzontalne przewierty sterowane) czy mikrotuneling. W ramach tego zadania Budimex wykorzystał 27 tysięcy ton stali, wykonał 390 km mikropali wzmacniających teren, przez który przechodzi gazociąg oraz przemieścił 6 300 m3 gruntu. Wartość kontraktu wyniosła natomiast 521,48 mln zł netto.
Celem tej inwestycji była budowa nowego gazociągu, łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Realizowany przez Budimex gazociąg relacji Strachocina – Granica RP jest już gotowy do eksploatacji przez Inwestora. Skalę inwestycji podkreśla fakt, że pracowało przy niej ponad 100 podwykonawców i około 1000 pracowników – mówi Piotr Świecki, Dyrektor Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex SA.
Do zakończenia inwestycji pozostały jeszcze takie prace jak:: zabezpieczenie cieków wodnych, wykonanie dróg leśnych, wykonanie drenaży i narzutów kamiennych oraz rekultywacja terenu.
Pod względem technicznym wybudowany gazociąg jest gotowy do przesyłania gazu. Do zakończenia inwestycji niezbędne jest jeszcze wykonanie rekultywacji terenu i przekazanie właścicielom ich działek. Odbiór końcowy nastąpi po przeprowadzeniu wspólnych testów ze stroną słowacką, potwierdzających poprawność funkcjonowania całego interkonektora.
Była to budowa realizowana w najtrudniejszych warunkach zarówno ze względu na ukształtowanie terenu, odizolowanie od infrastruktury jak i na warunki pogodowe panujące od jesieni do wiosny – dodaje Piotr Świecki.
Trasa gazociągu przebiega przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza w województwie podkarpackim. Budowa gazociągu między Polską a Słowacją, trwająca od lipca 2019 roku, stanowi ważny element strategii inwestycyjnej Gaz-Systemu z uwagi na jej strategiczne znaczenie – połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji. Budimex realizuje od 2020 roku także inny kluczowy odcinek nowego gazociągu: 122-kilometrowy gazociąg Goleniów – Ciecierzyce.
Dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za komunikat
Rzecznik Prasowy Budimex