04.10.2021

Pięć nagród dla Budimeksu na gali Budowa Roku 2020

Udostępnij artykuł

Budimex zdobył aż pięć nagród Budowa Roku 2020, nazywanych potocznie Oskarami budowlanymi. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa nagrodził najlepsze pod względem inżynierskim budowy w Polsce zakończone w 2020 roku.

Budimex zdobył najwięcej wyróżnień wśród wszystkich generalnych wykonawców. PZIiTB nagrodził inwestycje zrealizowane przez Budimex takie jak:

• Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny w Raciborzu
• I etap przebudowy kompleksu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi przy ul. Dr Stefana Kopcińskiego 62
• Wola Retro w Warszawie przy ul. Skierniewickiej 16/20
• Modernizacja stacji kolejowej Idzikowice
• Centrum Komunikacyjne wraz z systemem informacji dla pasażerów w Kielcach przy ul. Czarnowskiej 12

Tytuł Budowy Roku zdobywa 45 najlepszych budów w całej Polsce. Specjalne jury, po wizycie technicznej na budowie ocenia jakość robót, organizację budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno-technologiczne procesu realizacji, bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia, przebieg i formę finansowania inwestycji, koszty realizacji obiektu budowlanego, rozwiązania formalno-prawne w procesie inwestycyjnym, udział inwestora w realizacji obiektu budowlanego oraz wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu.

Nagrodzona w konkursie inwestycja – Zbiornik Racibórz Dolny to z największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Została zlecona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Do jego budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi, którą pomieściłoby łącznie 130 960 wagonów towarowych.

Kolejna nagrodzona inwestycja, czyli Monopolis w Łodzi to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów rewitalizacyjnych nie tylko w Polsce. Inwestycja otrzymała również „Oskara nieruchomości” w trakcie prestiżowej ceremonii wręczenia nagród MIPIM Awards w Paryżu. Realizacja znalazła się obok czterech najlepszych inwestycji w Singapurze, Montrealu i Bangkoku. Podstawowym założeniem projektu było przywrócenie spójności całego terenu pofabrycznego Zakładu Spirytusowego Polmos. Przygotowanie obiektów do pełnienia nowych funkcji było równie ważne jak zachowanie ich oryginalnego wyglądu.

Również nagrodzona Wola Retro w Warszawie to inwestycja biurowa, realizowana na warszawskiej Woli.  Jest to połączenie dwóch budynków – przedwojennego modernistycznego gmachu z nowym dziesięciokondygnacyjnym biurowcem. Obiekt łączy ciekawy design z wysoką jakością wykonania.

Modernizacja stacji kolejowej Idzikowice obejmowała modernizację nawierzchni torowej wraz z odwodnieniem, siec trakcyjną, elektroenergetykę, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, teletechnikę oraz budowę nastawni dysponującej i rozbudowę hali grupy awaryjnej służb utrzymaniowych PKP PLK. Prace wykonywane zostały w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II” mającego na celu dostosowanie jednej z najważniejszych linii kolejowej w Polsce do prędkości 250 km/h.

Centrum Komunikacyjne w Kielcach to symboliczna i ważna inwestycja infrastrukturalna dla miasta oraz regionu, która przyczyniła się do zwiększenia komfortu podróżujących. Zachowanie oryginalnego wyglądu dworca było głównym zadaniem generalnego wykonawcy, który był odpowiedzialny za odnowienie gmachu, zachowując przy tym jego charakterystyczny kształt spodka.