07.07.2020

Podpisanie umowy z PKP PLK na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia

Udostępnij artykuł

7 lipca 2020 roku Budimex podpisał umowę na wykonanie dwóch przedsięwzięć – przebudowę stacji Warszawa Zachodnia oraz realizację podziemnego przystanku tramwajowego. Zadania mają zostać przeprowadzone w ramach projektu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 5.1–13 i POIiŚ 6.1–22. To największa modernizacja węzła kolejowego w ramach Krajowego Programu Kolejowego do końca 2020 roku. 

Warszawa Zachodnia to najpopularniejsza pod względem ruchu pasażerskiego stacja w Polsce. Średnio na dobę przejeżdża tu około 1000 pociągów pasażerskich aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych, towarowych oraz WKD i KM. Według najnowszych danych w ciągu jednego dnia roboczego z Dworca Zachodniego korzysta 60 tysięcy osób, a do 2030 roku liczba ta ma się podwoić.

Projekt modernizacji stacji Warszawa Zachodnia przygotowali architekci z pracowni DWAA Architekci. Zgodnie z koncepcją kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna. Prace będą się odbywać na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia i potrwają do 2023 roku. Nowy układ umożliwi przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską i stworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno – Legionowo i Legionowo – Lotnisko Chopina. 

Planowane prace obejmują poszerzenie istniejącego tunelu i wydłużenie go do peronu linii obwodowej. Stanie się on podziemnym dworcem. – W ramach przedsięwzięcia mają powstać także nowe perony i zmodernizowana hala dworcowa, dzięki którym zwiększy się zdolność przepustowa tej stacji a pasażerom będzie się podróżowało o wiele bardziej komfortowo. Przebudowa Warszawy Zachodniej to jedna  z najbardziej ambitnych koncepcji infrastrukturalnych ostatnich lat – mówi Dariusz Blocher, Prezes i dyrektor generalny Budimeksu. – To co nas wyróżnia i pozwala prowadzić tak duże projekty to fakt, że posiadamy własny sprzęt do realizacji robót kolejowych i wyspecjalizowaną kadrę inżynierów. Mamy także doświadczenie w realizacji tego typu zadań – w ubiegłym roku wygraliśmy przetarg i rozpoczęliśmy modernizację stacji Port Gdynia o wartości 1,8 mld zł brutto. Gigantyczna inwestycja ma doprowadzić do zwiększenia liczby obsługiwanych pociągów, a także ograniczyć czas trwania obsługi ładunków. Kończymy także modernizację linii Warszawa – Lublin między Otwockiem a Nałęczowem – dodaje Dariusz Blocher.

Całkowicie zadaszone perony mają być dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się a windy i schody ruchome przystosowane będą do przewozu wózków i rowerów. Pojawi się również kładka dla pieszych łącząca Wolę z Ochotą. Cała stacja ma być czytelnie oznakowana, a poruszanie się po Warszawie Zachodniej ma ułatwić nowy system informacji pasażerskiej.

Na poziomie –2. zaplanowano budowę tunelu tramwajowego, który powstanie jako pustka technologiczna do wykorzystania w przyszłości w ramach przedłużania linii tramwajowej z Dworca Zachodniego na Wolę. 

Podziemny przystanek

W ramach umowy z Tramwajami Warszawskimi w trakcie modernizacji stacji Warszawa Zachodnia powstanie także podziemny przystanek. Budimex jest odpowiedzialny za najbardziej skomplikowany odcinek z całej trasy, który znajduje się bezpośrednio pod peronami kolejowymi. Trasa tramwajowa do Wilanowa będzie rozpoczynać się od 500–metrowego tunelu pod Al. Jerozolimskimi i Parkiem Zachodnim. 

Termin rozpoczęcia budowy wyznaczony jest na 8 lipca 2020 roku. Budimex założył, że na wykonanie prac potrzebuje 1101 dni. Prace będą wykonywane w trakcie normalnej działalności dworca, dzięki czemu modernizacja stacji nie będzie uciążliwa dla podróżujących.  

Spółka posiada duże doświadczenie w budowie infrastruktury kolejowej. Aktualnie trwa realizacja projektu na linii Warszawa – Lublin, w ramach którego powstanie około 120 km trasy. Dwa odcinki zostały już wykonane tj. Otwock – Pilawa i Pilawa – Dęblin, a w budowie jest fragment z Dęblina do Nałęczowa. Budimex wykonał także modernizację LCS Kutno na odcinku Żychlin – Barłogi. Zakres prac obejmował wykonanie demontaż toru, wzmocnienie gruntu i budowę nowej nawierzchni na długości 18 km. Przeprowadzono także demontaż i ponowny montaż rozjazdów i wywieszono 27 km nowej sieci trakcyjnej. 

Pobierz plik - obrazek

Budimex Ip Budimex Podpisanie Umowy Na Przebudowe Stacji Warszawa Zachodnia 20200707