13.12.2021

Postęp prac na stacji kolejowej Ełk

Udostępnij artykuł

Budimex SA – generalny wykonawca modernizacji stacj Ełk – realizuje wszystkie możliwe prace przed otrzymaniem Pozwolenia na Budowę. Przewidując niesprzyjające warunki atmosferyczne, Budimex rozpoczął prace rozbiórkowe wyprzedzająco – na zgłoszenie robót – w oczekiwaniu na Pozwolenie na Budowę. Teren rozbiórek został oznaczony oraz zabezpieczony, zostały również oznaczone strefy o znaczeniu historycznym wpisane do rejestru zabytków.

Na dzień dzisiejszy Wykonawca:

– zdemontował blisko 10 km sieci trakcyjnej oraz 70 stalowych konstrukcji wsporczych sieci

– zdemontował 6,5 km torów z czego 2,930  na stacji Ełk (osobowy ) oraz 3,43 km torów na stacji Ełk Towarowy, łącznie wyciągną z gruntu ponad 9.000 szt. starych podkładów

– zdemontował 11 szt. rozjazdów.

Wykonawca pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych nie zwalnia tempa pracy i planuje dalsze prace rozbiórkowe

– 11 km torów oraz dokończenie kolejnych

– 23 rozjazdów

– 10 konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej

oraz segregacje i rozliczenie się z materiału rozbiórkowego

„Kontrakt jest realizowany w systemie Projektuj Buduj, gdzie po stronie Wykonawcy jest opracowanie Projektów Wykonawczych. Wykonawca przedłożył projekty Wykonawcze, które są w tym momencie sprawdzane i weryfikowane przez  personel Nadzoru oraz Inwestora.  W Ełku nie mamy jeszcze kalendarzowej zimy, a już w zeszlym tygodniu temperatury spadły do minus 12 stopni celsjusza„ – mówi Mikołaj Waśnieswski – Dyrektor Kontraktu z ramienia Budimeksu.

„Okres zimowy, który może spowolnić lub uniemożliwić wykonywanie części prac, będzie w 100% wykorzystany na przygotowanie wszelkich szczegółów prac w tym harmonogramu realizacyjnego oraz fazowania prac na cały okres dwóch lat trwania kontraktu, tak aby w momencie uzyskania przez PKP PLK Pozwolenia na Budowę i nastaniu sprzyjających warunkach atmosferycznych prace mogły ruszyć pełną w 100%”  – dodaje Mikołaj Waśniewski.

Umowę w systemie projektuj i buduj na modernizację stacji Ełk podpisano 26 sierpnia 2021 roku. Termin realizacji zamówienia wynosi 28 miesięcy. Okres gwarancji wynosi 5 lat. Po stacji Czechowice Dziedzice i stacji Warszawa Zachodnia – węzeł Ełk jest kolejnym realizowanym przez Budimex SA. W tym roku Budimex zakończył modernizację linii kolejowej Warszawa – Lublin. Oprócz tych inwestycji firma realizuje także kontrakty kolejowe w Gdyni i na liniach E30 i E59 na Śląsku w województwie wielkopolskim.