27.04.2022

Pszczyńskie Centrum Kultury z kamieniem węgielnym

Udostępnij artykuł

W czwartek 21 kwietnia na budowie Pszczyńskiego Centrum Kultury Budimex wspólnie z inwestorem – Urzędem Miasta Pszczyna – wmurował  kamień węgielny w fundamenty budowanego obiektu.

To jedna z największych inwestycji samorządowych w gminie i powiecie. Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Do tej pory ukończono już realizacje fundamentów nowego obiektu.  Rozpoczął się montaż ścian nośnych.

Jak widać prace idą. Ta inwestycja będzie rezonowała bardzo w tej części województwa. Będzie to duża inwestycja dla mieszkańców na wysokim poziomie artystycznym. Po rozmachu i froncie robót widać, że to nie będzie małe centrum kultury, tylko centrum z prawdziwego zdarzenia – mówił podczas wmurowania kamienia Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

To bardzo długo wyczekiwana inwestycja w Pszczynie. Oprócz sali koncertowej na 500 osób będziemy mieli tu także kino, którego w naszym mieście od 15 lat nie ma. Trafiliśmy na trudny okres budowania, ze względu na pandemię i wojną na Ukrainie, ale dzięki bardzo dobrej współpracy z Budimeksem mam nadzieję, że centrum powstanie w terminie – dodawał Dariusz Skrobol – Burmistrz Miasta Pszczyna.

Chcemy tą budowę przyśpieszyć, na prośbę inwestora, mimo bardzo trudnego rynku w tej chwili. Każda inwestycja tego typu obiektów o charakterze widowiskowym jest wyzwaniem inżynierskim. Musi tu być zachowana idealna akustyka i warunki sceniczne. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt – mówił Andrzej Schmalenberg – Dyrektor Oddziału Budownictwa Kubaturowego Budimex.

Projekt Pszczyńskiego Centrum Kultury dotyczy realizacji trzykondygnacyjnego obiektu o wysokości równej 12,5 m. Kubatura budynku liczy 23580 m³, powierzchnia użytkowa 2544 m², natomiast powierzchnia netto 3345 m². Realizowana w ramach kontraktu sala widowiskowa ma obejmować 492 miejsca siedzące oraz 4 dodatkowe dla osób niepełnosprawnych. W kolejnej sali – kinowej, mieścić się będą 142 miejsca. Oprócz tego, powstanie oddzielna sala do nauki tańca oraz sale warsztatowe służące m.in. w celach edukacyjnych lub do prowadzenia zajęć artystycznych.

Obecnie na placu budowy Pszczyńskiego Centrum Kultury pracuje niemal 40 pracowników budowlanych oraz nadzoru budowlanego. Jednym z największych wyzwań w ramach realizacji tej inwestycji  jest uzyskanie odpowiedniej akustyki sali widowiskowej wraz z technologią sceny. Termin umowny zakończenia prac datowany jest na 30 czerwca 2024 r. – mówi Marek Strauch, Kierownik Kontraktu Budimex SA.

Budimex zrealizował dziesiątki analogicznych obiektów w całej Polsce. W ostatnich pięciu latach analogiczne centra, największy polski wykonawca budowlany, zrealizował między innymi w: Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Markach pod Warszawą, Krakowie i Lublinie.