28.03.2022

Trwa modernizacja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Udostępnij artykuł

W siedzibie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają intensywne prace remontowe. Modernizacja instytucji to jedna z najważniejszych inwestycji województwa podlaskiego w sferze kultury w ostatnich latach.

Siedziba białostockiego teatru została zbudowana w 1938 roku, a następnie odbudowana w 1948 roku po zniszczeniach wojennych. Od tamtej pory budynek nigdy nie był kompleksowo remontowany. W ubiegłym roku stało się to możliwe, dzięki wsparciu finansowemu, jakie władze województwa pozyskały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a także z programu Polski Ład.

Zgodnie z obietnicami, złożonymi podczas kampanii wyborczej, modernizujemy podlaskie instytucje kultury. Na remont i wyposażenie jednej z najważniejszych z nich – Teatru Dramatycznego w Białymstoku – pozyskaliśmy jako samorząd województwa ogromne dofinansowanie z rządowych funduszy – łącznie 51 mln zł. Przypomnę, że koszt całej inwestycji to 58 mln zł. Pozostała kwota zostanie sfinansowana z budżetu województwa – podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Za modernizację Teatru Dramatycznego odpowiada firma Budimex SA, która w ubiegłym roku wygrała przetarg na realizację tej inwestycji.

– Prace rozbiórkowe rozpoczęliśmy w lipcu 2021. Wykonaliśmy demontaże instalacji elektrycznych, teletechnicznych, sanitarnych, elementów wyposażenia teatralnego, urządzeń dźwigowych; Wykonano wyburzenia stropu sceny głównej, sceny kameralnej, ścian działowych, stropów;  Wykonano podbicie fundamentów metodą jet-grouting, roboty fundamentowe, część ścian działowych oraz izolacje fundamentów obiektu – mówi Piotr Doroszko – Dyrektor Kontraktu Budimex SA.

Trwają też prace nieprzewidziane wcześniej w projekcie.

– Z uwagi na uniknięcie ryzyka związanego z bezpieczeństwem konstrukcji, trwa przeprojektowywanie stropu nad sceną główną oraz obudowy widowni. Trwa także wykonywanie konstrukcji żelbetowych monolitycznych w zakresie posadowienia sceny głównej. Trwają prace murowe oraz instalacyjne w zakresie elektrycznym, teletechnicznym i sanitarnym. Trwają prace związane z przygotowaniem do wymiany poszycia dachu oraz zewnętrznej stolarki okiennej – dodaje Piotr Doroszko – Dyrektor Kontraktu Budimex SA.

Projekt modernizacji Teatru stworzyła pracownia „KOZIEŃ Architekci” z Krakowa. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec kwietnia 2023 roku.

– Prace remontowe idą pełną parą. Mamy nadzieję, że inwestycję uda się zakończyć zgodnie z harmonogramem. Zarówno artyści, jak i widzowie, bardzo czekają na jak najszybszy powrót naszej teatralnej działalności na scenę przy ulicy Elektrycznej – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W II kwartale br. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zamierza ogłosić przetarg na dostawy wyposażenia Teatru Dramatycznego, w tym scenotechnikę. W ramach modernizacji zaplanowano nowoczesne rozwiązania w obszarze technologii sceny, oświetlenia oraz elektroakustyki. Całkowita wartość inwestycji została oszacowana na 58 000 000 zł. Już dziś wiadomo, że kwota ta ulegnie zwiększeniu, w związku z pozyskaniem dodatkowych środków z programu Polski Ład.

***

Budynek Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku znajduje się w  centrum układu urbanistycznego miasta. Siedziba instytucji została wybudowana w 1938 roku jako Teatr Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 27 grudnia 1938 roku odbyło się jego uroczyste otwarcie. Na nowej scenie występował Wojewódzki Teatr Objazdowy, gościli tu także Eugeniusz Bodo, Mira Zimińska, Hanka Ordonówna. W 1940 roku do Teatru dołączył wybitny reżyser i aktor – Aleksander Węgierko, który stworzył liczący ok. 140 osób zespół. W 1941 roku wybuch wojny pomiędzy Niemcami a ZSRR zastał Teatr w Mińsku. Zespół dotarł do Brześcia, gdzie ostatecznie się rozwiązał, zaś sam Aleksander Węgierko zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. W czasie bombardowania Białegostoku w 1941 roku spłonęły wszystkie dekoracje i kostiumy.

W 1944 roku Teatr wznowił działalność, gdzie grał na scenie przedwojennego Kina „Świat” (obecnie Kino „Ton”). Wówczas to ukształtował się zespół aktorski złożony z przebywających w Białymstoku znakomitych artystów z Warszawy czy Krakowa, takich jak m.in. Jan Świderski, Czesław Wołejko, Halina Kossobudzka, Lidia Zamkowa, do których dołączyli rodzimi, białostoccy aktorzy. Pierwszym dyrektorem Teatru był Marian Meller. Pierwszą premierę wystawiono 22 września 1944 roku. Był nią spektakl „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego. W tym samym roku wycofujące się wojska niemieckie przeprowadziły systematyczne podpalania i wysadzanie budynków. Także budynek Teatru został uszkodzony podczas pożaru i nie nadawał się do użytku. 

Pierwszy spektakl w odbudowanej siedzibie przy ul. Elektrycznej wystawiono 23 września 1948 roku. Był to „Świętoszek” w reżyserii Stanisława Daczyńskiego, ze scenografią Otto Axera. Wydarzenie to było niezwykle ważne w historii Teatru, ponieważ nowy sezon rozpoczął się w budynku, w którym życie teatralne toczy się nieprzerwanie do dzisiaj.