09.09.2020

Trzy realizacje Budimeksu zdobyły budowlane Oskary 2019

Udostępnij artykuł

BUDIMEX SA został laureatem nagrody I stopnia w konkursie „Budowa Roku 2019” aż w trzech kategoriach. W jubileuszowej, trzydziestej edycji prestiżowego rankingu wyróżniono Biurowiec .BIG w Krakowie w kategorii „Obiekty biurowe”, Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne („Obiekty kultury, nauki i oświaty”) oraz Halę widowiskowo-sportową Arena Jaskółka Tarnów w Tarnowie („Obiekty oceniane indywidualnie”).

W konkursie „Budowa Roku” oceniane są inwestycje w 9 różnych rankingach – od obiektów mieszkaniowych, przez handlowe, kończąc na przemysłowych. W tym roku uznanie w kategorii projektów biurowych zdobył m.in. nowoczesny i ekologiczny budynek .BIG, wyróżniający się energooszczędnością, który zrealizowano dla Ghelamco Poland. Obiekt posiada cztery kondygnacje naziemne i dwupoziomowy garaż podziemny, wyposażony m.in. w parking dla rowerów z gniazdami do ładowania elektrycznych jednośladów. Biurowiec został wybudowany w systemie BREEAM, co oznacza, że zarówno na poziomie projektu, jak i wykonania, inwestycja została poddana surowej ocenie pod względem jej wpływu na środowisko. Kubatura całej inwestycji to ponad 73 tys. m3, a jej powierzchnia użytkowa sięga 10 tys. m2.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że w tym roku obiekty Budimeksu zostały wytypowane w konkursie. „Budowa Roku” to wyjątkowe wyróżnienie – jury bierze pod uwagę wiele kryteriów, na które od lat kładziemy szczególny nacisk. Bezpieczeństwo, dobra organizacja pracy, aspekty ekologiczne i wysoka jakość to założenia, którymi kierujemy się przy realizacji wszystkich inwestycji – mówi Artur Popko – Wiceprezes Budimex SA.

Drugim nagrodzonym projektem jest MCER – najbardziej zaawansowany budynek użyteczności publicznej w Polsce. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, inwestycja produkuje własny prąd, pozyskuje wodę z deszczówki i na bieżąco optymalizuje zużycie energii w poszczególnych punktach obiektu. Powstały kompleks służy jednocześnie jako placówka edukacyjna, sportowa, rekreacyjna oraz konferencyjna.

– To już czwarte wyróżnienie branżowe przyznane dla tego obiektu. Wcześniej MCER zdobył nagrodę PLGBC Green Building Awards, Zielony Laur Polskiej Izby Gospodarczej oraz Sportowego Obiektu Roku 2019 – mówi Artur Popko – Wiceprezes Budimex SA.

Wśród wyróżnionych inwestycji zrealizowanych w 2019 roku znalazła się również Arena Jaskółka Tarnów. Jest to druga co do wielkości hala widowiskowo-sportowa w województwie małopolskim. Trzykondygnacyjny obiekt ma na widowni 4317 miejsc siedzących. Cechą wyróżniającą projekt jest konstrukcja hybrydowa dachu, na którym zamontowano 422 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 120 kWp.

Konkurs „Budowa Roku” jest organizowany co roku przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie projektów, wyróżniających się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, jakością prowadzonych prac oraz bezpiecznym środowiskiem pracy.

W poprzednim roku Budimex SA zdobył nagrodę „Budowy Roku 2018” w kategorii „obiekty przemysłowo-produkcyjne” za realizację wielofunkcyjnej fabryki Nuctech w Kobyłce.

Pobierz plik - obrazek

Budimex Budowa Roku 2019 20200909