03.08.2022

Umowa podpisana. Rusza budowa Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Udostępnij artykuł

Informacja prasowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z dn. 02.08.2022r.

Już 2024 roku studenci będą mogli korzystać z nowoczesnego Centrum Sportu UMG. Dziś podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji – polską firmą Budimex S.A. W uroczystości udział wzięli JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, dyrektor Oddziału Północnego Mariusz Hurylski oraz dyrektor Rejonu 1 Radosław Slesar reprezentujący Generalnego Wykonawcę, firmę „Budimex S.A.”.

– Wybudowanie Centrum Sportu dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest niezwykle ważnym i priorytetowym zadaniem dla Uczelni odpowiedzialnej za kształcenie kadry morskiej – podkreśla JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Budowa, która rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu jest inwestycją konieczną, na którą społeczność Uniwersytetu oczekuje od kilku lat, jednocześnie podniesie atrakcyjność Uczelni. W naszym centrum sportu pierwszeństwo będą mieli studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu, ale jestem przekonany, że ten obiekt będzie służył też mieszkańcom Gdyni i funkcjonował przez siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora – dodaje Rektor Uniwersytetu Morskiego.

– Kontrakt realizujemy w formule „buduj”. Przekazanie budynku Inwestorowi z pozwoleniem na użytkowanie, planujemy w ciągu 22 miesięcy od daty podpisania umowy, tj. do czerwca 2024 roku. Jako Generalny Wykonawca jesteśmy wiarygodnym partnerem, cenionym za dotrzymywanie zobowiązań umownych. Do realizacji inwestycji angażujemy sprawdzonych partnerów/kontrahentów oraz doświadczoną kadrę inżynierską gwarantującą jakość i terminowość. – mówi Jakub Nagraba – Dyrektor Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimex.  Dla tego samego Inwestora realizujemy również budowę Centrum Offshore w Gdańsku, gdzie współpraca przebiega w dobrej i profesjonalnej atmosferze – dodaje Jakub Nagraba.

– Cały obiekt zaprojektowany jest tak, aby jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Przykładem niech będzie przestrzeń w hali sportowej, którą będzie można w miarę potrzeb, dostosować do różnych zajęć sportowych czy rekreacyjnych. Można ją będzie np. szybko podzielić na trzy niezależne boiska do siatkówki, z których każde spełnia wymogi FIVB. Jeśli dodamy do tego ściankę wspinaczkową, strefę fitness, saunę, to widać, że dzięki temu obiektowi będziemy mogli znacznie poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych dla naszych studentów i pracowników – podkreśla dr Andrzej Lachowicz, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

 

W skład Centrum Sportu UMG wchodzić będą m.in.:

– pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianką wspinaczkową,

– 4 szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym,

– szatnia dla sędziów i pracowników z zapleczem sanitarnym,

– 2 pokoje dla trenerów,

– przestrzeń usługowa,

– pokoje gościnne dla sportowców, sztabu szkoleniowego z aneksami kuchennymi i łazienkami dla 40os.,

– widownia dla 130 osób,

– zaplecze sanitarne dla widzów,

– strefa fitness i siłownia,

– przestrzenie biurowe, sala konferencyjna, przestrzeń techniczna,

– parking podziemny na 49 miejsc

 

Najważniejsze liczby:


– Powierzchnia zabudowy: 2199,59 m2

– Kubatura: 38 460,21 m3

– Powierzchnia całkowita: 6 983 m2

– Wysokość budynku: 11,9 m

– Liczba kondygnacji nadziemnych: 4

– Liczba kondygnacji podziemnych:  1

Projekt architektoniczny opracowała firma ART Projekt  K&M Sp. z o.o.  
Inwestycja zrealizowana zostanie na terenie kampusu UMG przy ulicy Morskiej, w miejscu wyburzonej w 2020 roku poprzedniej hali sportowej.  Z uwagi na zły stan techniczny i wysokie koszty utrzymania obiektu modernizacja hali okazała się zbyt kosztowna i niecelowa.

Jak informuje Kanclerz Uniwersytetu Morskiego, Filip Malata – plac budowy pod Centrum Sportu UMG zostanie przekazany 5 sierpnia 2022 roku. Do końca roku wykonane zostaną prace przygotowawcze, geodezyjne, roboty ziemne, konstrukcyjne oraz instalacyjne. Otwarcie kompleksu sportowego zaplanowano na drugi kwartał 2024 r. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wynosi ok. 55 mln zł. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych i budżetu państwa, w postaci dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury.

W planach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest również budowa nowego domu studenckiego, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Uczelni, będącego kontynuacją budowy Centrum Sportu jako etap drugi inwestycji.

Informacja o Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni, Uczelnia z ponad 100 letnią tradycją. Kształci przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego na poziomie licencjackim, inżynierskim, magisterskim i doktorskim. Uczelnia prowadzi kształcenie uzupełniające dla oficerów i specjalistów gospodarki morskiej i drugie w Europie Studia Executive Offshore Wind MBA.

Konkurencyjność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stanowią m.in. specjalności zarówno morskie, jak i lądowe. Swoją bogatą ofertą edukacyjną UMG odpowiada na aktualne zapotrzebowanie wymagającego rynku pracy. Uniwersytet tworzą 4 wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny, Zarządzania i Nauk o Jakości, w tym 9 kierunków studiów.

W skład UMG wchodzi Instytut Morski, w ramach którego Uczelnia rozwija swoją działalność badawczą, naukową i dydaktyczną. W 2023 planowane jest zakończenie budowy Centrum Offshore, którego zadaniem będzie tworzenie lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore.

Uniwersytet Morski w Gdyni jest armatorem trzech statków: sławnego na całym świecie żaglowca „Dar Młodzieży”, nowoczesnego statku badawczo – szkoleniowego „Horyzont II” oraz statku badawczego „IMOR”, który jest pierwszą polską jednostką przystosowaną do badań strefy przybrzeżnej i płytkich wód zalewowych.

Firma Budimex S.A. realizuje obecnie na Terenie Trójmiasta liczne kontrakty m.in:

Budowę Parkingu Podziemnego w ramach Parku Centralnego w Gdyni, powstanie Budynku Laboratoryjno – Warsztatowego CTM w Gdyni, stworzenie obiektu biurowo – mieszkalnego Waterfront w Gdyni. Realizację Centrum Offshore w Gdańsku na potrzeby Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, budowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku, rozbudowę Terminala Kontenerowego DCT 3 w Gdańsku, projektowanie i realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej S6.

 

Pobierz plik - obrazek

Budowa Centrum Sportu Press Info