18.09.2024

Zmodernizowany przez Budimex gmach Instytutu Techniki Cieplnej oddany do użytku

Udostępnij artykuł

18 września br. został uroczyście oddany do użytku przebudowany i rozbudowany przez Budimex zabytkowy gmach Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Kolejne etapy modernizacji zyskały branżowe uznanie i były nagradzane w prestiżowym plebiscycie „Budowa roku” organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Gmach Instytutu Politechniki Cieplnej, przy ul. Nowowiejskiej 21/25 w Warszawie, powstał w latach 50. XX wieku i w 2015 roku został wpisany na listę zabytków. Wykonane przez Budimex SA prace miały na celu modernizację tego budynku – w tym odzyskanie elementów zabytkowych i połączenie ich we właściwy sposób z elementami rozbudowy. Remont realizowany był pod okiem konserwatora zabytków.

„Jesteśmy dumni, że mogliśmy zmodernizować historyczny gmach Instytutu Techniki Cieplnej i ulepszyć jej codzienne użytkowanie przez studentów. Tym bardziej, że jako generalny wykonawca od lat blisko współpracujemy z Politechniką Warszawską i jej studentami prowadząc program praktyk na budowach. ‎Nasi specjaliści pomimo wielu wyzwań związanych z wymogami konserwatorskimi zabytkowego budynku przeprowadzili wszystkie prace zgodnie z planem” – powiedział prezes Budimex, Artur Popko.

Modernizacja odbyła się dwuetapowo. W pierwszej fazie zostały wykonane prace dotyczące przebudowy hali C oraz rozbudowy zadaszenia dziedzińca. W drugiej fazie przebudowano wnętrze zabytkowego gmachu likwidując m.in. niefunkcjonalną klatkę schodową. Remont objął w sumie trzy skrzydła budynku (B, C i D), a także dziedziniec i drogę pożarową. W budynku zostały poddane konserwacji i renowacji zabytkowe elementy m.in. elewacji, kotłowni (taśmociąg, podajnik, kocioł, szafa pomiarowa), turbiny parowej Laval’a, oraz suwnicy dwudźwigarowej. W wyniku przeprowadzonych prac Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej zyskał nową przestrzeń dydaktyczną i laboratoryjną.

W budynku wykonano również instalacje wentylacji mechanicznej, klimatyzację, instalacje technologiczne, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną, wodociągową, przeciwpożarową, odwodnienia dachu oraz mgły wodnej. Budynek został na nowo wyposażony w instalację elektryczną, odgromową i teletechniczną.

Całość prac wykonano w ciągu 39 miesięcy. Wartość kontraktu to ponad 98 mln zł brutto.