04.10.2022

ZRiD dla Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta

Udostępnij artykuł

Trzeciego października Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przekazał inwestorowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku ZRiD (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej), umożliwiający rozpoczęcie formule Projektuj i Buduj Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta (OMT). Decyzję odebrała  Kinga Gierlach – Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku w obecności Marcina Horały – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego.

Uzyskanie ZRID-u stanowi krok milowy po zakończeniu prac projektowych. Prawomocny ZRID umożliwia nam rozpoczęcie prac w pełnym zakresie. Roboty przygotowawcze w zakresie rozbiórki budynków, wycinka drzew oraz pierwsze roboty ziemne rozpoczną się już w październiku – mówi Przemysław Czaja – Dyrektor Kontraktu Budimex.  W tej chwili trwają prace archeologiczne rozpoznanie saperskie i zapewniające ochronę środowiska. W listopadzie rozpoczniemy pierwsze roboty geotechniczne związane z posadowieniem obiektów inżynierskich. Chcemy zrealizować jak największy zakres prac jeszcze przed zimą – dodaje Przemysław Czaja.

Budowa OMT została podzielona na dwie części. Pierwsze zadanie, realizowane przez Budimex, to odcinek węzeł Chwaszczyno (bez węzła) – węzeł Żukowo (bez węzła) o długości 16,3 kilometra.

Do 2025 roku powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa posiadająca po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i  z rezerwą pod trzeci pas, węzły drogowe „Miszewo” oraz „Chwaszczyno”, obwód drogowy Miszewo, a także m.in. 25 obiektów inżynieryjnych. Kontrakt realizowany jest przez Budimex w formule „Projektuj i buduj

Budimex podpisał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku umowę na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S6 w ramach projektu pn. „Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w kwietniu 2021 roku. Kontrakt o wartości ponad 581 mln zł netto generalny wykonawca zrealizuje w ciągu 38 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych czyli do marca 2025 r.

Umowę podpisano na odcinku S6 Luzino-Szemud realizowany przez Budimex, który jest kontynuacją planowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.  W ramach inwestycji Budimex będzie odpowiedzialny za realizację ok. 16,3 km odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, będącej częścią drogi ekspresowej S6.

Docelowo OMT będzie miała około 39 km długości i umożliwi sprawny przejazd od strony autostrady A1 oraz S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego, wyprowadzając ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Budowana obwodnica będzie miała strategiczne znaczenie także dla transportu w obrębie Żukowa oraz Chwaszczyna i odciąży ruch na istniejącej drodze ekspresowej S6 Obwodnicy Trójmiasta.

OMT to kolejna inwestycja infrastrukturalna w portfolio Budimeksu. Aktualnie firma realizuje m.in. budowę, drogi ekspresowej S61 (na odcinkach: Suwałki – Budzisko z obwodnicą Szypliszek, Stawiski-Szczuczyn, Wysokie – Raczki) oraz trasy ekspresowej S19 na odcinku od węzła Białystok Zachód (bez węzła) do węzła Białystok Księżyno, S11 na odcinku Koszalin – Zegrze Pomorskie, S5 Ornowo – Wirwajdy w woj. warmińsko-mazurskim, czy S1 w Małopolsce.