Budimex wybudował w Krakowie nowoczesny biurowiec dla Ghelamco Poland. Kubatura całej inwestycji to ponad 73 tys. m3, a jej powierzchnia użytkowa sięga 10 tys. m2. Budynek posiada cztery kondygnacje naziemne. Na parterze znajduje się część usługowa. Budynek ma dwupoziomowy garaż podziemny, wyposażony m.in. w parking dla rowerów z gniazdami do ładowania elektrycznych jednośladów.
Budynek został wybudowany w systemie BREEAM, co oznacza, że zarówno na poziomie projektu, jak i wykonania, inwestycja została poddana surowej ocenie pod względem jej wpływu na środowisko. Biurowiec ma zainstalowane m.in. czujniki natężenia oświetlenia, które automatycznie dostosowują jego moc, w zależności od pory dnia czy zachmurzenia. W częściach przechodnich oraz w pomieszczeniach sanitarnych zastosowano czujniki obecności automatyczne włączające oświetlenie. Ponadto okna wyposażone zostały w kontaktrony wyłączające klimatyzację w strefie, w której otworzono okno. Pracownicy biurowca mają też do dyspozycji ponad 200 m2 tarasu zlokalizowanego na dachu, z którego rozciąga się widok na panoramę Krakowa, wraz z jej najbardziej charakterystycznymi miejscami – Wawelem oraz Kopcem Kościuszki.
Głównym najemcą inwestycji jest Bank State Street, dla którego Budimex zaaranżował cztery piętra. Bank wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań architektonicznych oraz budowlanych. Ze względu na to inwestycja została wyposażona np. w zabezpieczenia antyterrorystyczne, system mobilnych zapór przeciwpowodziowych, czy w instalację detekcji wycieku w poszczególnych pomieszczeniach. Z kolei w garażu podziemnym, który pomieści  125 samochodów, zbudowane zostały śluzy bezpieczeństwa.

Detale realizacji

Pełna nazwa

"BIG" w Krakowie

Kategoria

Budownictwo ogólne

Podkategoria

BIURA I BUDYNKI KOMERCYJNE

Lokalizacja

Kraków

Data rozpoczęcia

07.2017

Data zakończenia

10.2019

Inwestor

Ghelamco Poland Sp. z o.o.

Wartość

76,8 mln PLN