Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica w Ząbkach to pierwszy w powojennej Polsce nowo wybudowany szpital psychiatryczny. Obiekt to 7-segmentowy budynek, który zajmuje 22 tys. m2 powierzchni. Mieści się tu 9 wyspecjalizowanych oddziałów, nowoczesne centrum rehabilitacji, 300 łóżek oraz miejsca do relaksu i aktywności sportowej. Budimex zastosował w kompleksie ekologiczne rozwiązania i nowoczesny design, dbając o najmniejsze elementy wykończenia.
Do budowy wykorzystano aż 5 km kolumn, których zadaniem było wzmocnienie podstawy budynku, a także 25 tys. m3 betonu, z którego wykonano elementy konstrukcyjne budynku, 1500 ton stali zbrojeniowej do wzmocnienia ich, czy 0,5 mln cegieł użytych do postawienia ścian przez ekipy murarskie. Prace wykończeniowe obejmowały m.in. montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także położenie specjalistycznych podłóg i elementów na ścianach. Szpital jest nie tylko funkcjonalny i doskonale skomunikowany, ale także  bardzo nowoczesny pod względem designu. W placówce wprowadzono ekologiczne rozwiązania: zastosowano odnawialne źródła energii w instalacjach wodnych  i powietrznych.  Należą do nich  np. pompy ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania wody nawet o połowę.
Całość uzupełnia starannie zagospodarowana przestrzeń na zewnątrz, która liczy aż 10 ha terenów zielonych. Alejki i uliczki wzbogacone zostały w ponad 23 tys. sadzonek, aby roślinność stanowiła element terapii i wypoczynku dla pacjentów. Do ich dyspozycji jest także ogród zimowy.

Detale realizacji

Pełna nazwa

Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica

Kategoria

Budownictwo ogólne

Podkategoria

SZPITALE I JEDNOSTKI MEDYCZNE

Lokalizacja

Ząbki

Data rozpoczęcia

02.2015

Data zakończenia

11.2018

Inwestor

Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica Sp. z o.o.

Wartość

104 mln PLN