Centrum Komunikacyjne w Kielcach to nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy, obsługujący przewoźników komunikacji miejskiej, busów, autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. Ponadto obiekt służy również jako centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Głównym zadaniem Budimeksu było zachowanie oryginalnego wyglądu dworca i jego charakterystycznego kształtu spodka. Budimex zadbał o detale historyczne – napis „dworzec” oraz kilka elementów świetlików dachowych zostało odwzorowanych i umieszczonych w ich pierwotnym miejscu. Oryginalne elementy przekazano do Muzeum „Polska na Kołach” w Busku Zdrój.

W ramach projektu zrealizowano także wyburzenia, przebudowę systemu informacji dla pasażera i przebudowę istniejących peronów. W całym obiekcie zostało ułożonych ponad 105 km kabli i przewodów oraz około 2700 sztuk opraw oświetleniowych, które posiadają sterowanie zależne od potrzeb obsługi pasażera, pory dnia czy natężenia ruchu pasażerskiego. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań są wbudowane w elewacje przyciemniające szyby elektrochromowe, każda o powierzchni około 9 mkw. Sprowadzono je specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, a ich oprogramowanie pochodzi o szwajcarskiej firmy technologicznej.

Na terenie Centrum Komunikacyjnego powstała również multimedialna biblioteka – tzw. STREFA VR, która została wyposażona w 9 stanowisk z odpowiednio skonfigurowanymi urządzeniami m.in. konsolami do gier. Z atrakcji mogą skorzystać wszyscy pasażerowie dworca. Oprócz tego podróżujący mogą skorzystać z Mediateki, która jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Detale realizacji

Pełna nazwa

Centrum Komunikacyjne w Kielcach

Kategoria

Budownictwo ogólne

Podkategoria

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Lokalizacja

Kielce

Data rozpoczęcia

08.2018

Data zakończenia

06.2020

Inwestor

Gmina Kielce

Wartość

55,9 mln PLN