Budimex zrewitalizował zabytkowe gmachy dawnego Monopolu Wódczanego. W obiekcie poza biurami powstały różnorodne punkty usługowe, takie jak restauracje i kawiarnie, a także kameralny skwer, zielone tarasy na dachu oraz galeria sztuki, teatr, klub malucha i przedszkole. Ważnym elementem Monopolis jest również muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego.
Podstawowym założeniem projektu było przywrócenie spójności całego terenu pofabrycznego Zakładu Spirytusowego Polmos. Przygotowanie obiektów do pełnienia nowych funkcji było równie ważne jak zachowanie ich oryginalnego wyglądu. Roboty budowlane prowadzone przez Budimex przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym zostały odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji budynki dawnego Monopolu Wódczanego. W drugim gmachy zyskały garaże podziemne, przebudowana została również konstrukcja budynku A3.
Kompleks kulturalno–biznesowy w Łodzi, Monopolis, otrzymał „Oskara nieruchomości” podczas rozdania nagród MIPIM Awards w Paryżu. To międzynarodowy konkurs, w którym jury wyróżnia najwybitniejsze projekty architektoniczne z całego świata. Drugą nagrodę obiekt zdobył w kategorii „Architektura” w konkursie Prime Property Prize. Wyróżnienie przyznawane jest obiektom komercyjnym, które wnoszą na rynek nowatorskie rozwiązania, wyznaczają trendy oraz powstają z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej.

Detale realizacji

Pełna nazwa

Monopolis

Kategoria

Budownictwo ogólne

Podkategoria

BIURA I BUDYNKI KOMERCYJNE

Lokalizacja

Łódź

Data rozpoczęcia

02.2018

Data zakończenia

03.2020

Inwestor

ViRako SP. Z o.o.

Wartość

78 mln PLN