Modernizacja LK7 łaczącej Warszawę z Lublinem dla PKP PLK to największa inwestycja kolejowa z Krajowego Programu Kolejowego na lata 2015-2020 o wartości 1,5 mld złotych. Budimex był odpowiedzialny za prace na trzech odcinkach trasy: z Otwocka do Pilawy, Pilawy do Dęblina oraz Dęblina do Nałęczowa stanowiących łącznie 70 proc. całej inwestycji o długości 122 km. Za modernizację Linii Kolejowej nr 7 z Otwocka do Nałęczowa Budimex zdobył nagrodę TOP Builder, jedną z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku budowlanym.

Na odcinku Pilawa-Dęblin Budimex przebudował tory nr 1 i 2 na szlaku Garwolin – Dęblin i największą stację  na zmodernizowanym odcinku – Dęblin. Całkowita długość zmodernizowanego odcinka linii nr 7 to około 52 km. Zakres prac Budimeksu obejmował też przebudowę 120 km torów wraz z podtorzem i odwodnieniem, przebudowę i budowę nowej infrastruktury peronowej dostosowanej dla osób niepełnosprawnych na stacjach: Garwolin, Łaskarzew Towarowy, Sobolew, Życzyn i Dęblin oraz budowę 106 nowych rozjazdów. W ramach projektu wykonano także kompleksową przebudowę sieci trakcyjnej, przebudowę sieci i urządzeń elektroenergetyki kolejowej oraz modernizację17 przejazdów kolejowych. Powstały też 53 obiekty inżynierskie (17 mostów, 2 wiadukty, 30 przepustów i 4 przejścia pod torami) i największy na tej realizacji most kolejowy, na stacji Dęblin, stalowy trzyprzęsłowy o długości 159,6 m.

Na odcinku Dęblin – Nałęczów Budimex oddał od eksploatacji 25 km toru wraz z podtorzem oraz odwodnieniem, tyle samo sieci trakcyjnej oraz 19 rozjazdów kolejowych. Pasażerowie będą korzystać z 7 nowych krawędzi peronowych wraz z dojściami dla pieszych, odwodnieniem, oświetleniem, wiatami oraz małą architekturą. Zabudowano 7 przejazdów kolejowych w technologii bezpodsypkowej, wykonano 22 obiekty inżynieryjne.

Detale realizacji

Pełna nazwa

LK7 – Warszawa – Lublin

Kategoria

BUDOWNICTWO 
KOLEJOWE

Lokalizacja

3 odcinki: Otwock-Pilawa, Pilawa-Dęblin, Dęblin-Nałęczów

Data rozpoczęcia

06.2017

Data zakończenia

04.2021

Inwestor

PKP Polskie Linie Kolejowe

Wartość

1,5 mld PLN